DAF ukarany za sprzedaż 63 ciężarówek do Iranu – Amerykanie naliczyli 1,7 miliona dolarów kary

Powyższe zdjęcie przedstawia DAF-a XF użytkowanego w Iranie. Może to być jedna z ciężarówek, którymi złamano embargo.

Źródło fotografii: DAF Trucks UK

Jak wyjaśniałem w tym artykule, do lat 80-tych irański rynek ciężarówek zdominowały był przez amerykańskie Macki. Później jednak sytuacja uległa drastycznej zmianie, jako że wprowadzono handlowe embargo. Zgodnie z nim amerykańskie firmy po prostu nie mogą sprzedać ciężarówek do Iranu.

Tymczasem w 1996 roku DAF został przejęty przez amerykański koncern Paccar. Choć więc jest to marka holenderska, amerykański rząd dostrzega w niej po prostu firmę amerykańską. Dlatego też, gdy teraz na jaw wyszła sprzedaż 63 DAF-ów do Iranu, rząd postanowił zareagować i postawił Paccara przed sądem.

Zgodnie z podpisaną właśnie ugodą, Paccar będzie musiał zapłacić 1,7 miliona dolarów odszkodowania. Kwota ta trafi do amerykańskiego budżetu, w ramach rekompensaty za złamanie ograniczeń w handlu. Co więcej, kwota mogłaby być jeszcze wyższa, gdyby nie gotowość firmy do szerokiej współpracy.

Wszystko dotyczy ciężarówek, które zostały sprzedane między październikiem 2013 roku oraz styczniem 2015 roku. 51 z nich zostało dostarczonych dealerowi DAF-a z Hamburga, kolejne dwie pojechały do Frankfurtu, a ostatnie dziesięć pojechały do dealera w Sofii. Następnie po każdy z tych pojazdów stawili się klienci z Iranu.

Zdaniem amerykańskiego ministerstwa finansów, sprzedaż 63 DAF-ów wygenerowała 5,4 miliona dolarów dochodu. Od tej kwoty naliczono więc wspomnianą karę. Ponadto, by nie zapłacić nawet kilkukrotnie więcej, DAF musiał podjąć bardzo konkretne działania u swoich dealerów.

Przede wszystkim, zwolniono osoby odpowiedzialne za transakcje z Irańczykami. Przeprowadzono tez serię szkoleń, uczulając dealerów na przestrzeganie embarga i unikanie jakichkolwiek kontaktów handlowych z zakazanymi odbiorcami.