DAF przeprojektował silniki, wprowadzając cykl Millera – premiera na IAA 2024

Ciężka gama ciężarówek marki DAF, obejmująca modele XG+, XG, XF oraz XD, przeszła napędową modernizację. Ulepszone silniki zaprezentowane są na targach IAA Transportation w Hanowerze, wraz kilkoma zmianami dotyczącymi wyposażenia.

Modernizacja objęła jednostki typu MX-11 oraz MX-13, stosowane w wymienionych powyżej modelach. Wśród najważniejszych zmian znalazło się wprowadzenie tak zwanego cyklu Millera, a więc udoskonalonych faz pracy silnika, dzielących suw sprężania na dwie części. W początkowej fazie odbywa się on z otwartym zaworem, a dopiero potem zawór ulega zamknięciu, dzięki czemu straty energii w momencie sprężania mają być mniejsze. Dotychczas rozwiązanie to było znane głównie z aut osobowych, w tym zwłaszcza modeli z napędem hybrydowym lub z doładowanymi silnikami benzynowymi, więc wprowadzenie tego do ponad 10-litrowych diesli stanowi sporą nowość.

Powyższa modyfikacja została połączona z wprowadzeniem podwójnie napędzanej pompy płynu chłodzącego, dwucylindrowej sprężarki powietrza, zaktualizowanych ustawień systemu EGR oraz zoptymalizowanej turbosprężarki. W układzie paliwowym wykorzystano wtryski trzeciej generacji, stosowane przez DAF-a od drugiego miesiąca 2024 roku. Wszystko to razem ma zwiększać efektywność silnika, ale nie zostało przekute w wyższe osiągi. Zamiast tego postanowiono zwiększyć elastyczność w dolnej partii obrotomierza, przesuwając moment pojawienia się maksymalnego momentu obrotowego z 1030 do 950 obr/min. By natomiast umożliwić wykorzystanie tej nowej charakterystyki, DAF poszerzył ofertę mostów napędowych i wprowadził nową konstrukcję zębnika w przełożeniach głównych.

Na liście standardowego wyposażenia wszystkich nowych DAF-ów do transportu szosowego pojawią się teraz kamery zastępujące lusterka, tempomat przewidujący topografię terenu oraz opony o niskich oporach toczenia. W połączeniu ze zmianami w silniku oraz mostach, ma to uczynić standardowo wyposażonego DAF-a o nawet 9 procent bardziej ekonomicznym od poprzednika. Zwiększy to też liczbę egzemplarzy, które dostaną się do trzeciej klasy emisji CO2.

DAF XG Low Deck ze spojlerami międzyosiowymi:

DAF XF ze standardowymi kamerami:

Wśród innych elementów standardowej specyfikacji ma być teraz objęcie 10-letnią subskrypcją programu telematycznego Paccar Connect. Oczywiście wprowadzono też nowe systemy bezpieczeństwa, narzucone przez lipcowe, unijne rozporządzenie. Za to na listę wyposażenia opcjonalnego dostała się rozszerzona oferta spojlerów, obejmująca teraz także skrócone osłony międzyosiowe dla ciągników siodłowych typu low deck, wraz z wypełnieniem nadkoli.

Na koniec zapowiem, że za dwa tygodnie będę miał okazję uczestniczyć w jazdach próbnych zmodernizowanymi DAF-ami, wyposażonymi już w zmodernizowane silniki. Wkrótce wrócę więc do tego tematu, przedstawiając go nieco dokładniej.