DAF CF85, który jest zarówno ciągnikiem siodłowym, jak i długą solówką do pracy z przyczepami

daf_cf_ciagnik_siodlowy_solowka_holandia_2

Do grona ciężarówek z wyjątkowymi zabudowami, które regularnie prezentuję na łamach 40ton.net, dołącza dzisiaj DAF CF, który jest zarówno długą „solówką”, jak i pełnoprawnym ciągnikiem siodłowym. Nietypowa konstrukcja powstała na zamówienie firmy Arie Swijnenburg Transporten, która chciała uzupełnić swoją flotę o ciągnik siodłowy, jednocześnie chcąc uniknąć kupowania kolejnego pojazdu. Dlatego też oddała ona do przebudowy DAF-a CF85 410, który od 2009 służył w firmie jako trzyosiowe podwozie.

daf_cf_ciagnik_siodlowy_solowka_holandia_3

Czerwona ciężarówka została oddana do dealera marki DAF, firmy TB DAF, która ma zresztą swój oddział także i w Polsce. Dealer ten, przy współpracy z centralną marki, opracował plany zabudowy pojazdu, a następnie wysłał go do ostatecznej zabudowy w firmie Elcar z miejscowości Meerkerk. Ta zdjęła z ciężarówki zabudowę i zamontowała na ramie siodło do naczepy, podczas gdy obok kabiny stanął dźwig marki Hiab o udźwigu 37 tm. Dźwig ten może służyć zarówno do załadunku ciężarówki, jak i do założenia lub zdjęcia jednej z dwóch wymiennych skrzyni ładunkowych. Mowa tutaj bowiem o „solówce”, która może także pracować z przyczepami i właśnie w związku z tym przygotowano dwie zabudowy – dłuższą, liczącą 6,2 metra, a także krótszą, pięciometrową, która dobrze sprawdzi się właśnie przy jeździ z przyczepą. Co zaś ze wspominanym siodłem? To ukazuje nam się po zdementowaniu zabudowy, co łącznie trwa około piętnastu minut. W zaledwie kwadrans czerwony DAF staje się więc ciągnikiem siodłowym, do którego bez problemu podepniemy krótką naczepę lub dłuższą konstrukcję do transportu ponadnormatywnego.

Odnośnie ciężarówek nadających się do pracy zarówno z naczepami, jak i przyczepami, zapraszam także do lektury TEGO tekstu o specjalistycznym Renault Master.

daf_cf_ciagnik_siodlowy_solowka_holandiaZdjęcia: TB DAF, TrailerTotaal