OFERTY PRACYKONTAKT
665
Opublikowane 5 Lipiec, 2017

DAF 95.500 z silnikiem Cumminsa – amerykański “biały kruk”, który miał szybko dogonić konkurencję

daf_95_500_ssc_1

Jak podawałem tutaj, amerykańska firma Cummins ogłosiła, że silniki elektryczne to przyszłość motoryzacji, a silniki diesla powoli będą znajdowały się w odwrocie. Dlatego też teraz przyjrzymy się ciężarówce z lat 90-tych, która miała okazję rozsławić markę Cummins także na rynku europejskim.


Choć średnia moc ciężarówek cały czas w Europie wzrasta, trudno nie zauważyć, że coraz mniej producentów chce pod tym względem rywalizować. Sam za siebie mówi fakt, że w europejskiej czołówce mamy już tylko dwie firmy – Scanię oraz Volvo, które przekroczyły abstrakcyjny poziom 700 KM. Mercedes-Benz oraz MAN tracą do tych wyników po około 100 KM, a DAF, Iveco oraz Renault Trucks pozostają całkowicie poza konkurencją, nie przekraczając “nawet” 600 KM. Tymczasem ćwierć wieku temu na rynku można było zaobserwować sytuację zupełnie odwrotną – wyścig na konie mechaniczne tylko przybierał na sile i włączyli się w niego dosłownie wszyscy producenci.

Wszystko zaczęło się w 1990 roku, od przekroczenia granicy 500 KM przez dziesięciocylindrowego MAN-a F90. Dalej sprawy potoczyły się zaś bardzo szybko. Jeszcze w tym samym roku 500-konny motor dołączył do oferty Scanii 143, Mercedes-Benz pokazał SK w topowej wersji 1850, a Renault zaprezentowało model AE500 Magnum z 16,4-litrowym silnikiem V8 marki Mack. Ten ostatni był swoją drogą bardzo ciekawy, będąc zaprojektowanym z myślą o amerykańskich wozach pancernych i w wojskowych zastosowaniach osiągając nawet 1000 KM! Do tego doszło też Volvo, które dla odmiany rozwijało duże motory sześciocylindrowe. W 1991 roku Szwedzi zaprezentowali więc wzmocniony model F16, osiągający 510 KM, a już dwa lata później zastąpiono go jeszcze mocniejszym FH16 520. Od 1992 roku Renault sprzedawało jeszcze mocniejsze Magnum, w 530-konnej wersji AE520, która do 90 km/h przyśpieszała o średnio 8 sekund szybciej niż każdy konkurent, a niedługo potem swoje 15-litrowe V8 wzmocnił jeszcze Mercedes, tworząc SK w wersji 1853. Co więcej, w 1993 roku Iveco pokazało model Eurostar, który pod bardzo nowoczesną kabiną krył stary, dobry kawał żelaza – ponad 17-litrowe V8 o mocy 520 KM, z którym włoski ciągnik ważył aż 8 ton, pochłaniał wszelkie ilości paliwa i nie bał się żadnego wzniesienia. A do tego wszystkiego, w 1994 roku, dołączył w końcu DAF, ze swoim 507-konnym okrętem flagowym 95 Super Space Cab.

daf_95_500_ssc_4

Dlaczego DAF jako ostatni pojawił się w klubie “pięćsetek”. Z typowym dla siebie pragmatyzmem, Holendrzy doszli do wniosku, że wyjątkowo mocne warianty i tak nie znajdą wielu klientów. Uznano więc, że inwestowanie w produkcję takich silników to średni pomysł z ekonomicznego punktu widzenia. Jednocześnie DAF musiał naprawdę dobrze przemyśleć zainwestowanie każdej złotówki. W 1993 roku firma ogłosiła przecież krótką upadłość, właśnie przez nawarstwiające się od kilku lat problemy finansowe. W końcu jednak nawet Holendrzy musieli się ugiąć. Kiedy bowiem cała konkurencja miała już silniki o mocy co najmniej 500 KM, trudno było się przecież wyłamać. I tak podjęto decyzję, że trzeba jak najszybciej stworzyć “okręt flagowy”, wyposażony w potężny silnik, mogący konkurować z manowskim V10, 16-litowym Volvo oraz V-ósemkami pozostałych producentów. Skąd jednak wziąć taki silnik? Opracowanie własnej jednostki nie wchodziło w grę, z uwagi na koszty oraz czasochłonność całego przedsięwzięcia. Dlatego też Holendrzy zwrócili się w kierunku kraju, w którym jeszcze niedawno prawie nikt nie produkował swoich silników. Mowa tutaj oczywiście o Stanach Zjednoczonych.

Efektem tego eksperymentu stał się DAF 95.500 Super Space Cab. Była to ciężarówka wyposażona w amerykański silnik Cummins N500E, osiągający dokładnie 507 KM, mający 14 litrów pojemności i składający się z sześciu cylindrów w rzędzie. Do tego doszedł opcjonalny hamulec silnikowy C-brake, popularnie zwany przez amerykanów “Jake Brake”, a także 16-biegowa skrzynia biegów marki ZF, z hydraulicznym układem zapinania przełożeń. A jak się z tym jeździło?

Brzmienie DAF-a 95 z Cumminsem:


Przede wszystkim trzeba zaznaczyć, że DAF 95.500 był pojazdem o typowo amerykańskiej charakterystyce. Poniżej 1200 obr./min. działo się tutaj naprawdę niewiele i przy pokonywaniu wzniesień konieczne były wczesne redukcje. Za to kręcenie silnika do wyższych obrotów dawało już doskonałą dynamikę, godną cyfry “500” umieszczonej na nadwoziu. Co więcej, operowanie między 1200-1500 obr./min. było korzystne nawet dla zużycia paliwa, jako że przy niższych obrotach Cummins nie był też specjalnie ekonomiczny. Wszystko to widać też na papierze – maksymalna moc 507 KM pojawiała się przy 1900 obr./min., a maksymalny moment obrotowy 2102 Nm dopiero przy 1200 obr./min. Jeśli natomiast chodzi o hamulec “Jake Brake”, to w swoim czasie imponował on skutecznością, generując 335 kW mocy hamowania przy zaledwie 2100 obr./min. Dla porównania, podobną skuteczność oferowała konkurencja z retarderami, a standardowy hamulec silnikowy DAF-a był o niemal połowę słabszy. Jednocześnie “Jake Brake” miał też ciekawy sposób działania, dławiąc spaliny w sposób bezpieczny dla silnika. Wyglądało to tak, że kiedy tłok dochodził do samego końca skoku, zawory wylotowe były elektrohydraulicznie otwierane, unikając wybuchu w cylindrze. No i ten dźwięk był przy tym niesamowity…

Brzmienie samego hamulca “Jake Brake”:

Skoro o DAF-ach z Cumminsem mowa, trudno nie wspomnieć także o kabinie. Nie dość bowiem, że model 95.500 oferowany był wyłącznie z największą kabiną Super Space Cab, również zaprezentowaną w 1994 roku, to jeszcze Cummins wymagał ustawienia jej o 10 centymetrów wyżej. Wszystko dlatego, że amerykański silnik nie mieścił się pod tunelem silnika, stworzonym z myślą o 11,6-litrowych silnikach DAF-a, a jednocześnie DAF nie chciał tego tunelu podwyższać. Aby więc amerykańska jednostka zmieściła się pod kabiną, przemodelowano i podwyższoną dolną część nadwozia, ustawiono na tym niezmienioną szoferkę. Stworzono w ten sposób ciężarówkę o rekordowej na swoje czasy wysokości niemal 3,9 metra, wyższą nawet niż Renault Magnum. Wewnątrz pojazdu nic się jednak nie zmieniało – dalej był to więc Super Space Cab oferujący 193 centymetry przestrzeni na tunelu oraz 225 centymetrów przed fotelami. Warto też przypomnieć, że w porównaniu innymi kabinami modelu 95, a więc Space Cab oraz Comfort Cab, warianty najwyższy był też o 20 centymetrów dłuższy. Pozwoliło to na zamontowanie materaca o szerokości aż 81 centymetrów, a przy okazji tłumaczy dziwne, pionowe przecięcie na boku kabiny, widoczne także we współczesnych XF-ach.

A skoro już o XF-ach mowa – jaka była przyszłość opisywanego silnika? 14-litrowy Cummins spełniał normy emisji spalin Euro 2, a jednocześnie popyt na mocne ciężarówki był minimalny. DAF przez wiele lat nie miał więc żadnej motywacji, aby go wymieniać. Dlatego też amerykańska jednostka doczekała końca produkcji modelu 95, a następnie, od 1997 roku, pracowała w nowym 95XF, rozwijając przy tym aż 530 KM. Dopiero dwa lata później, w roku 1999, DAF postanowił jednak zerwać współpracę z Cumminsem. Wówczas bowiem Holendrzy zaprezentowali swój własny silnik o mocy 530 KM, podobnie jak słabsze warianty mający 12,6 litra pojemności. Dzisiaj zaś, jak na ironię, DAF jest w pewnym sensie konkurentem firmy Cummins, dostarczając silniki na amerykański rynek, dla ciężarówek Peterbilta oraz Kenwortha. Warto też dodać, że z uwagi na niewielką ilość sprzedanych egzemplarzy, DAF-y z Cumminsem są obecnie bardzo poszukiwane, stanowiąc obiekt marzeń wielu miłośników.

Poniższe zdjęcie jest co prawda tragicznej jakości, ale dobrze pokazuje różnicę w dolnych partiach nadwozia. Ten żółty to DAF 95.500, natomiast obok stoją 95-tki z silnikami holenderskimi i niżej umieszczonymi kabinami.

daf_95_500_ssc_3

Ten wpis ma 14 komentarzy

 1. Misio napisał(a):

  Dla takich artykułów przeglądam ten portal ! Kawał dobrej roboty 🙂

 2. jerry_man napisał(a):

  Drogi Autorze, jedna poprawka w tekście jest potrzebna. Mianowicie z tego co wiem to 500-konny MAN w modelu F90, był wyposażony w widlasty, 10-cylindrowy silnik o pojemności 18,3 l i mocy 367 kW (500 KM). Nie do końca był udany ale ogromny 🙂 Pozdrawiam Jerry

 3. pete379 napisał(a):

  Ech polatac takim i bawić się hamulcem dekompresyjnym na wzniesieniach albo zjeżdżając do miasta w mdłym świetle wschodu słońca z rykiem pustego wydechu i akompaniamencie jak brake.
  Jak wygram w totka to sobie takiego poskladam na ramie z zawieszeniem 6×2 boogie z czarną kabiną, czerwoną ramą i osiami, felgami Alcoa i zbiornikami polerowanymi na lustro.

 4. mateusz napisał(a):

  kelpia ta sama kabine od lat 90..wlasciwie kabina pegaso…a u nas sie nie dalo? dlaczego?:)

 5. kastyk napisał(a):

  Nie wiem, jak teraz, ale 15 lat temu w wielu miejscowościach USA stały znaki “Unmuffled engine braking prohibited”. Wcale się nie dziwię, bo to grzmiało jak cholera 😉

 6. Stefan napisał(a):

  Może cummins robi wrażenie w Europie ze jest amerykański ale jak życie mnie nauczyło z obcowania z tymi silnikami ze od pewnego czasu to jest totalne ;; dno; były silniki udane takie jak ;; N 14; były dobre początki silnika isx 15 ;; może dlatego ze robili z porządnych części i się nie sypały !! Ale do rzeczy !! Eksplatowalem freightliner z silnikiem cummins isx 15 ‘ sypało się wszystko od uszczelki pod głowica po przebiegu 428 tys km , po sprężarkę wtryski bo był na szynie pompę paliwowa bo zrobili z twardego materiału i masa innych rzeczy ! Można tu wymieniać w nieskończoność ;; obecnie jedzie volvo d13 w wersji amerykańskiej i jedynie co naprawiałam to a/c filter bo był zapchany a truck ma przebieg 482 tys mil czyli około 800 tys km i wszystko chodzi wspaniałe ;; morał ;; jakość materiałów ;; Ameryka robiła dobre auta ciężarowe silniki osobówki 30-40 lat temu dziś to ;; dno i wodorosty ;

 7. Wielka dwuramienna kiera z cienkim wieńcem, wajcha manuala, płaska deska z prostymi zegarami i kineskopowy telewizor – coś pięknego 😀

 8. Sylwek napisał(a):

  Jeśli ktoś lata na Węgry to w cd tesco Herceghalom widziałem takiego dafa ładnie zrobiony. A przykuwa uwagę właśnie takim brzmieniem.

 9. Łukasz napisał(a):

  W 1995 roku Polska firma spod Zielonej Góry nabyła taki egzemplarz z silnikiem Cummins 530 ps. z przebiegiem 14 tys. km niestety auto było w niskiej kabinie pamiętam zapewnienia sprzedającego Holendra z centrali DAF że na tamtą chwilę testowali i mieli w posiadaniu tylko 4 sztuki z tym silnikiem z tego, co nam przekazali ponoć dwa zostały wywiezione na testy w bardzo ciepłe kraje a kolejne dwa egzemplarze pojechały na Skandynawie gdzie nie przeszły testów w niskich temperaturach. Z ciekawostek mogę podać żenumer VIN w tym egzemplarzu składał się z 6 cyfr co w roku 1995 sprawiało wielki problem z przejazdem przez granice i z rejstracją pojazdu.w naszej firmie przejechał ponad 1,2 mln km bez większych awarii. Serwis Cumminsa wymagał od nas, aby auto pojawiało się raz na 100 tys. km w celu regulacji zaworów silnika. A w firmie Daf robili sobie z nim tylko zdjęcia, ponieważ nie mogli nawet zdiagnozować silnika i reszty podzespołów.

 10. ptaku napisał(a):

  A co z silnikami Paccara . Pracowałem dla fabryki DAF w Holandi i Anglii od 2006 i były montowane silniki tej firmy

  • Filip (autor 40ton.net) napisał(a):

   Silniki Paccar produkuje sam DAF. 500-konny Cummins stosowany był w czasach, gdy DAF nie posiadał tak mocnej jednostki własnej konstrukcji.

Odpowiedz

Dane wpisane w formularzu będą przetwarzane w celu dodania komentarza zgodnie z naszą polityką prywatności.