Cztery kontenery 20-stopowe lub dwa 40-stopowe na jednej ciężarówce, w pełni legalnie

Jako że już dzisiaj rozpocząłem ten temat, pisząc o 11-osiowych zestawach fińskiej poczty, postanowiłem pozostać w nim nieco dłużej. Spójrzmy więc na kolejne zestawy typu HCT, jak określają Finowie ciężarówki o DMC do 76 tony oraz długości do 34,5 metra.

Pojazdy tego typu mogą powszechnie kursować po Finlandii od początku 2019 roku. Pozwala się przy tym także na przewóz kontenerów morskich i w efekcie ciężarówki mogą zabrać nawet cztery „puszki” 20-stopowe lub ewentualnie dwie dłuższe 40-stopowe. Najłatwiej wykonać to z udziałem dwóch naczep, łącząc je przy użyciu wózków typu dolly.

Jedną z firm, które wykorzystują takie zestawy, jest Kuljetusliike Kinnunen z miasta Oulu w środkowej Finlandii. Przedsiębiorstwo to odbierało ostatnio nowe Renault Trucks C520 i przy okazji pochwaliło się do czego wykorzystuje takie pojazdy na codzień. Można więc zobaczyć jak takie 520-konne „Renówki” kursują z dwoma 40-stopowymi kontenerami jednocześnie, tworząc 11-osiowe zestawy. Co też ciekawe, Kuljetusliike Kinnunen nie wybiera już pod te zestawy ciągników 6×2. Zamiast tego firma zaczęła stosować dwie osie napędowe, czyli układ 6×4. W czasie operowania na dalekiej północy kierowcy mają więc do dyspozycji lepszą trakcję.

Ewentualnie zdarza się też stosowanie naczep typu link, a więc wyposażonych w dodatkowe siodła. W przypadku transportu kontenerów jest to jednak układ o tyle niewygodny, że środkowa naczepa musi być wyjątkowo długa. W końcu musi ona zmieścić zarówno 40 stóp kontenera lub kontenerów (czyli 12,2 metra), a do tego jeszcze mieć wolny fragment ramy na siodło i przedni zwis kolejnej naczepy. Choć z drugiej strony sytuację ratuje fakt, że Finowie pozwalają na dłuższe naczepy niż standardowe 13,6 metra. Dzięki temu taki układ jest w ogóle możliwy do zrealizowania.

Poniżej możecie zobaczyć przykład takiego zestawu z fińskiej firmy FinnKane. Składa się on z ciągnika siodłowego typu 6×2, co ciekawe z osią pchaną, a nie typowo po nordycku wleczoną. Dalej mamy bardzo długą, pięcioosiową naczepę typu link, a na końcu klasyczną, trzyosiową „podkontenerówkę”. Łącznie wychodzi więc jedenaście osi, a na nich cztery krótkie kontenery 20-stopowe.

Dodam też, że ta konkretna fotografia zwyciężyła latem bieżącego roku w konkursie ogłoszonym przez fiński oddział Scanii, na najlepsze zdjęcia z udziałem ciężarówek tej marki. Łącznie zwycięzców było wówczas pięciu, a każdy z nich bardzo ciekawy, więc całą piątkę również zamieszczę poniżej.

Fot. Kim Kallio/Facebook
Fot. Scania Suomi/Facebook