Czteroosiowy dźwig także na trasy międzynarodowe, czyli Volvo FM 500, które podniesie z ziemi do 56 ton

volvo_fm_500_dzwig_8x4

Dźwig wyposażony w podwyższoną kabinę sypialną? Można by pomyśleć, że taka konfiguracja jest przerostem formy nad treścią. W przypadku widocznego powyżej Volva FM 500, należącego do holenderskiej firmy Jan van Dam Machine Transport, obecność szoferki typu Globetrotter jest jednak jak najbardziej wskazana, gdyż mówimy tutaj o dźwigu wysyłanym także w dłuższe trasy. Jak bowiem tłumaczą przedstawiciele firmy, coraz więcej zamówień na usługi dźwigowe otrzymują oni z zagranicy, a o wszystkim najlepiej świadczy fakt, że białe Volvo wykonało właśnie pierwsze zlecenie, udając się w tym celu… do Polski.

Na międzynarodowy zasięg opisywanego pojazdu wskazuje zresztą już konfiguracja jego podwozia, a także masa własna w stanie gotowym do pracy. O ile bowiem dźwigi pracujące na terenie Holandii nierzadko korzystają z aż pięcioosiowych podwozi, mając DMC oscylujące wokół 50 ton, to przy zamawianiu tego pojazdu zaznaczono, że nie może być on cięższy niż 32 tony, mając jednocześnie układ osi 8×4. Wszytko po to, aby móc bez zezwolenia wjechać do takiego kraju jak właśnie Polska, bez konieczności organizowania specjalnego zezwolenia. I tak oto powstał bardzo ciekawy pojazd, który bez balastu waży dokładnie 31,6 tony, ma jedynie cztery osie i 9,5 metra długości, a jednocześnie wiezie na potrójnym tylnym wózku aż 300-tonometrowy dźwig, skonstruowany raczej z myślą o podwoziach typu 10×4.

Cały dźwig jest produktem tureckiej firmy Erkin World Power, stanowiąc egzemplarz modelu ER300.000LK4. Jego potężne ramię rozciąga do maksymalnie 10,6 metra, mogąc wówczas podnieść 21,8-tonowy ładunek, natomiast jeśli rozciągniemy ramię do zaledwie 4,5 metra, to bez problemu poradzi sobie ono z obciążeniem aż 56-tonowym! Ponadto na aucie umieszczono skrzynki z narzędziami ważące łącznie jakieś 1200 kilogramów, zaś przed rozpoczęciem naprawdę ciężkiej pracy, należy założyć na pojazd balast. W zależności od ciężaru podnoszonych elementów powinien on ważyć 5 lub 12 ton.

volvo_fm_500_dzwig_8x4_ volvo_fm_500_dzwig_8x4_2Źródło zdjęć: CCH BV, Dijk Auto