Czteroosiowy Actros ładowany od przodu – śmieciarka 8×2 dla firmy w Kalisza

To pierwsza w Polsce ciężarówka o takiej konfiguracji. Nowy Actros z kaliskiej firmy EKO nie tylko będzie zbierał odpady przednimi chwytakami, ale też przewiezie je na aż czterech osiach.

Przedsiębiorstwo Oczyszczania Miasta EKO zdecydowało się na Mercedesa Actrosa z oznaczeniem bocznym 3543. W praktyce oznacza to podwozie 8×2, z trzema osiami skrętnymi, jedną osią napędzaną oraz doskonale zwrotnym układem tridemu. Samochód ma też rzadko spotykany wariant silnika. To jednostka o mocy 428 KM, a jednocześnie niewielkiej pojemności 10,7 litra.

Zabudowa została wykonana przez firmę Terberg Matec Polska, jako tak zwany „frontloader”. Wrzutnik przeniesiono więc do przodu, a wsyp odpadów odbywa się poprzez otwór w dachu. Jednocześnie jest to też zabudowa o imponującej pojemności 43 m3, największej dostępnej u powyższego producenta. Firma EKO wykorzysta to głównie przy zbiórce odpadów segregowalnych.

Choć z zewnątrz trudno to rozpoznać, za sprawą zwykłych lusterek oraz starego typu reflektorów, omawiany samochód też Actrosem piątej generacji. W praktyce oznacza to wyposażenie w najnowszą wersję hamulca awaryjnego ABA. Przy prędkości do 50 km/h zareaguje ona nawet na pieszych, umożliwi wyhamowanie do zera i tym samym przyczyni się do poprawy bezpieczeństwa w mieście. Ponadto przewidziano przednią kamerę, ułatwiającą obserwację sytuacji przed kabiną. Jej obiekty umieszczono w nietypowym miejscu, bo na prawym prawym narożniku dachu.

Film prezentujący pracę zabudowy: