Czteroosiowa wywrotka jakiej świat nie widział – Scania z Vlastuin i motywy z hokeja

Przy konfigurowaniu czteroosiowej wywrotki chyba jeszcze nikt nigdy nie zaszedł tak daleko. I wcale nie chodzi tu o przygotowanie terenowe, lecz o ilość udogodnień, poziom komfortu, ogólną efektowność i po prostu wyjątkowy charakter. Ogromne wrażenie robi nawet rozstaw osi, który swoją drogą wyklucza jakiekolwiek próby jazdy w terenie.

To samochód dla szwedzkiej firmy Molanders Transport i stąd też typowo szwedzki układ podwozia i zabudowy. Zamiast typowej, mocowanej na stałe wywrotki ciężarówka otrzymała urządzenie hakowe i wciągnie nimi na ramę wymienne, tylnozsypowe „wanny”. Czteroosiowe podwozie ma natomiast układ tridemu, a więc z tyłu znajduje się potrójny wózek, w którym dwie pierwsza osie są napędzane i trzecia jest osią wleczoną, skrętną i podnoszoną.

Zestaw z Molanders Transport na zlocie Master Truck 2020 w Opolu:

Prezentowana Scania:

Molanders Transport to też prawdziwe królestwo Scanii, z flotą kompletnie zdominowaną przez tą markę. Znajdziemy tam oczywiście liczne „V-ósemki”, a wiele egzemplarzy zostało poddanych tuningowi. Nic więc dziwnego, że szwedzki przewoźnik zainteresował się też nową Scanią typu Torpedo, budowaną na specjalne zamówienie przez holenderski warsztat Vlastuin Truckopbouw. Firma zamówiła taki pojazd na bazie modelu S650 Highline, a następnie zleciła jego kompletny tuning, realizując go również u Holendrów.

Już po wyjeździe z Vlastuin Truckopbouw ciężarówka robiła gigantyczne wrażenie. Wynikało to nie tylko z nowego układu kabiny, ale też z kompletnie obudowanego podwozia, licznych dodatków oświetleniowych i z całopojazdowego malowania. To ostatnie inspirowano szwedzkim hokeistą Henrikiem Lundqvistem, noszącym przydomek „The King” i znanym jako najskuteczniejszy europejski zawodnik, jaki kiedykolwiek występował w prestiżowej, amerykańskiej lidze NHL. W ubiegłym roku zakończył on akurat swoją karierę, po 15 latach w spędzonych w zespole New York Rangers.

Zagospodarowanie wnętrza:

Kolejnym etapem tuningu było odstawienie ciężarówki do warsztatu Special Interior. Tam motywy hokejowe znalazły swoją kontynuację, z oryginalnym kijem umieszczonym na tylnej ścianie, czy z godłem New York Rangers wstawionym w stolik. A przy okazji kabina kompletnie zmieniła swój charakter, otrzymując układ dla jednego kierowcy, z licznymi udogodnieniami. Miejsce prawego fotela zajęła komfortowa leżanka, za stanowiskiem kierowcy pojawił się wypoczynkowy fotel, natomiast łóżko objęło pełną długość kabiny, sięgając od tylnej ściany aż do przednich, górnych schowków. Jest to łóżko umieszczone na elektrycznie opuszczonym stelażu, z wejściem na materac odbywającym się przez półkoliste wycięcie.

Zdjęcia: Vlastuin truckopbouw oraz Special Interior Truck Upholstery