Czeskie wymagania dla zagranicznych przewoźników – kierowca ma mieć umowę oraz zaświadczenie A1

Władze Republiki Czeskiej przypomniały o nowych wymaganiach dla firm transportowych. Zagraniczni kierowcy, wykonujący przewozy właśnie do tego kraju, muszą mieć przy sobie przetłumaczony na język czeski egzemplarz umowy o pracę, a także zaświadczenie A1, potwierdzające objęcie ubezpieczeniem społecznym (ZUS). W przypadku zatrudnianych w Polsce kierowców z Ukrainy, uzyskanie tego ostatniego może być oczywiście niełatwe.

Jak podało Ogólnopolskie Centrum Rozliczania Kierowców, firma, która wyśle kierowcę w trasę bez tych dokumentów, może otrzymać ponad 83 tys. złotych kary. Co więcej, okazuje się, że powyższe nowości obowiązują już od dobrych kilku miesięcy, mianowicie od kwietnia 2017 roku. Niemniej nie ma żadnej informacji o przewoźniku, u którego próbowano by te wymagania wyegzekwować.

Poniżej zamieszczam informacje opublikowane na stronie internetowej czeskiego odpowiednika inspekcji pracy. Dokument też możecie też pobrać na swoje urządzenie, klikając tutaj. Całość jest w języku angielskim.