Czeski zestaw na trzy BDF-y jednocześnie – to efekt poluzowanych przepisów

Fot. CM Transport Tachov

Czesi dokonali ostatnio kilku korekt w przepisach, które regulują ruch tak zwanych „gigalinerów”. Pozwolili na stosowanie w nich dłuższych, bardziej aerodynamicznych ciągników (co wyjaśniałem już tutaj), a także zapewnili dodatkową elastyczność dla transportu BDF-ów. W efekcie na drogi właśnie wyjechał bardzo ciekawy zestaw.

Zacznę od przypomnienia, że nadwozia typu BDF zwykle liczą po 7,82 metra długości. To też sprawia, że dwa kontenery tego typu po prostu nie zmieszczą się na jednej naczepie, utrudniając formowanie bardzo długich zestawów. Teraz czeskie przepisy wprowadziły jednak specjalny wyjątek, który pozwala stosować wydłużone naczepy pod dwa nadwozia BDF, a łączna długość zestawu z ciężarówką oraz wózkiem dolly może przy tym osiągnąć nawet 26 metrów. I właśnie taki zestaw, przygotowany przez czeskiego producenta naczep Panav, zaprezentowała dzisiaj firma transportowa CM Transport Tachov.

Fot. CM Transport Tachov

Dwuosiowa naczepa z mocno wydłużonym zwisem tylnym, nosząca nazwę Panav SwapBodyTrailer, została podpięta do dwuosiowego wózka dolly. Ten natomiast został podłączony do trzyosiowego Renault Gamy T, wyposażonego w ramę na jedno nadwozie BDF. W efekcie powstał więc zestaw mieszczący trzy wymienne kontenery, mający około 26 metrów długości całkowitej i oferujący 23,6 tony ładowności (przy typowo czeskim, 48-tonowym DMC) Jego codzienna praca ma odbywać się na trasach między Pragą a Ostrawą, w ramach nocnego przewozu przesyłek kurierskich.

Prezentowany zestaw jest zupełnie pierwszą konfiguracją na trzy BDF-y, jaka pojawiła się na czeskich drogach. Właściciel ciężarówki już jednak zapowiada wdrażanie do użytku kolejnych egzemplarzy. Zachętą na pewno będzie przy tym rachunek ekonomiczny, wszak stosunek kosztów przejazdu do ilości przewożonego ładunku powinien być o około 15 procent lepszy niż w standardowym zestawie (wyliczenia omawiałem tutaj).

Na koniec przypomnę, że tak zwane „gigalinery” mogą jeździć po Czechach od 2008 roku. Są one dozwolone na autostradach oraz na co najmniej czteropasmowych drogach krajowych, a ponadto mogą pokonywać do 10 kilometrów drogami niższych kategorii, by dotrzeć w ten sposób do miejsc za- lub rozładunku.

Panav SwapBodyTrailer przed nałożeniem nadwozi: