W 1997 roku w Czechach powstało niewielkie studio komputerowe SCS Software. Jego specjalnością stały się gry o samochodach ciężarowych, na których wychowały się już właściwie dwa pokolenia. W 2002 roku na półki trafił pierwszy tytuł z czeskiej serii, mianowicie „Hard Truck: 18 Wheels of Steel”. Później były takie tytuły jak „18 Wheels of Steel: Pedal to the Metal”, a dzisiaj rekordy popularności biją „Euro Truck Simulator 2” i „American Truck Simulator” (powyżej).
Doszło wręcz do tego, że czeskie gry zaczęły służyć do szkolenia kierowców. I co więcej, zaczyna się to dziać nawet na drugim końcu świata. W Meksyku właśnie bowiem ogłoszono program szkolenia młodych kierowców, w którym jednym z głównych elementów jest gra American Truck Simulator. Odpowiada za to Transportowy Instytut Szkoleniowy z miasta Veracruz, położonego na południu Meksyku. Szkolenia przeznaczone są dla młodych osób zainteresowanych zawodem, a po ukończeniu pięciomiesięcznego kursu ma przysługiwać gwarancja zatrudnienia.
Peterbilt używany w meksykańskich szkoleniach:
Stanowisko do gry z meksykańskich szkoleń:
Szkolenia mają obejmować naukę teoretyczną i praktyczną. Przy tym ta druga część podzielona jest na jazdę prawdziwą ciężarówką oraz granie w American Truck Simulator. Jazda rzeczywistym zestawem ma polegać przede wszystkim na nauce manewrowania i obsługi pojazdów. Natomiast American Truck Simulator ma dać namiastkę poruszania się poza terenem zabudowanym, w tym także na autostradach. Specjalnie przygotowano też stanowiska do grania, łącząc ze sobą trzy monitory i elementy z prawdziwych ciężarówek. Wirtualna nauka odbywa się więc z pełnowymiarową kierownicą, drążkiem zmiany biegów z „połówkami”, a nawet typowo amerykańskimi przełącznikami hamulców postojowych.
Na koniec przypomnę, że podobny projekt już kilka lat temu zrealizowano w naszym kraju. Miało to miejsce w 2018 roku, gdy polska firma transportowa Natanek zorganizowała centrum szkoleniowe dla kierowców na Ukrainie. Również i tam szkolenia podzielono na grę oraz prawdziwą ciężarówkę, wykorzystując Euro Truck Simulatora 2 oraz używane Renault Magnum z pełnowymiarową naczepą. Film z tego przedsięwzięcia znajdziecie w tym artykule.
I tak dla przypomnienia: „Hard Truck: 18 Wheels of Steel” z 2002 roku