Po czerwcowej zmianie przepisów ciężarówki będą mogły być dłuższe – to troska o lepszą aerodynamikę

Jak już dzisiaj rano zapowiadałem (tutaj), 1 czerwca mają zmienić się przepisy dotyczące kar dla przewoźników oraz kierowców ciężarówek. Na tym jednak czerwcowe nowości prawdopodobnie się nie skończą. W życie ma bowiem wejść jeszcze jedno nowe prawo, umożliwiające wydłużanie ciągników oraz naczep.

Jak podaje ekonomiczny portal wnp.pl, Polska w końcu spełni unijne wymagania i dopuści do ruchu nieznacznie wydłużone pojazdy. Będzie to możliwe pod warunkiem poprawienia właściwości aerodynamicznych lub zastosowania bardziej ekologicznych rozwiązań.

W praktyce, umożliwi to stosowanie naczep z tylnymi spojlerami. Urządzenia te ograniczają zawirowania powietrza za zestawem i tym samym zmniejszają zużycie paliwa. Druga sprawa to natomiast pojazdy z minimalnie dłuższymi przodami, takie jak testowy DAF z tego artykułu. Nowy kształt nadwozia ma pozwolić na dodatkowe strefy zgniotu, dać więcej miejsca na ekologiczny osprzęt oraz poprawić aerodynamikę.

Oczywiście dzisiaj ciężarówek tego typu nie znajdziemy w powszechnej sprzedaży. Ich premiery można się jednak spodziewać w najbliższych latach, właśnie w związku z unijną zmianą przepisów.