Na temat dzisiejszego protestu kierowców ciężarówek można mieć różne opinie. Jeden fakt jest jednak niepodważalny – o niezadowoleniu kierowców ciężarówek mówi się dzisiaj w całej Polsce, a tematporuszają największe, pozabranżowe media.
Uznałem, że w tej sytuacji warto opublikować wszystkie postulaty, które przygotowali twórcy akcji. Postulaty te już kilka dni temu opublikowano na stronie internetowej protestu, a także na facebookowym wydarzeniu. Podejrzewam jednak, że wiele osób nie miało okazji się z nimi zapoznać.
Co więcej, na łamach „Dziennika” pojawiła się już zapowiedź dalszych działań. Jeden z organizatorów stwierdził, że „Protest69” jest dopiero rozgrzewką przed strajkiem generalnym, a poniższe postulaty mają trafić na ręce Ministra Infrastruktury.
Organizatorzy „Protestu69” domagają się…
1. Uregulowania prawnego ,,zbyt długiego manewru wyprzedzania” na poziomie powyżej 50 sekund.
2. Zakończenia – do czasu prac legislacyjnych nad postulatem z punktu 1. – akcji ,,TiR”
3. Powtórnej analizie częstotliwości i miejsc występowania zakazów wyprzedzania, gdyż jest ich w naszej ocenie zbyt dużo.
4. Zmianie obecnych zakazów wyprzedzania na autostradach, obwodnicach i drogach ekspresowych na zakazy godzinowe (obowiązujących w godzinach największego ruchu).
5. Włączenia do kodeksu ruchu drogowego przepisu karzącego za utrudnianie manewru wyprzedzania (poprzez przyspieszanie przez pojazd który jest wyprzedzany lub utrzymywanie niezmiennej prędkości jeśli przeszkadza ona w płynnym zakończeniu manewru przez wyprzedzającego).
6. Włączenia w system szkoleń i uzyskiwania prawa jazdy kategorii C + E oraz kwalifikacji zawodowej edukacji z zakresu kultury na drodze w szczególności:
– Nauki iż wymuszanie podczas manewru wyprzedzania (tzw. Wyjazd przed maskę) stwarza wyjątkowe zagrożenie w ruchu;
– Nauki iż będąc wyprzedzanym mamy obowiązek zredukować prędkość o przynajmniej 3 km/h.
7. Wprowadzenia kar za wjazd przed samochód ciężarowy i celowe gwałtowne wyhamowanie takiego zestawu (uznanie za dowód nagrania z rejestratora jazdy), z powodu niebezpieczeństwa jakie powoduje ten manewr, postulujemy za jego wykonanie odebranie prawa do prowadzenia pojazdów na okres pół roczny.”
8. Wprowadzenie do nauki prowadzenia pojazdów wszystkich kategorii uświadomienia jak wygląda proces hamowania załadowanym zestawem (ciągnik+naczepa/przyczepa) aby pokazać jak groźne może być nagłe wyhamowanie takiego pojazdu i jakie konsekwencje może nieść dla innych uczestników ruchu).