OFERTY PRACYKONTAKT
665
Opublikowane 16 Kwiecień, 2019

Czas ciężarówek Euro 5 ewidentnie się kończy – nowe strefy ekologiczne mają zakazać im wjazdu

Wiele ciężarówek z silnikami Euro 5 nadal mogłoby ujść za stosunkowo nowoczesny sprzęt. Pamiętajmy bowiem, że z napędem tego typu debiutowały między innymi Actrosy MP4, Iveco Stralis Hi-Way, czy też Volvo FH bieżącej generacji. Niemniej czas tych pojazdów zaczyna się oficjalnie kończyć, a to za sprawą coraz ostrzejszych wymagań ekologicznych.

Władze Holandii właśnie ogłosiły projekt nowelizacji przepisów. Na nowo reguluje on kwestię stref ekologicznych, wyznaczonych w większości dużych, holenderskich miast. Dzisiaj normą jest tam zakaz wjazdu dla ciężarówek z silnikami Euro 4 lub starszymi. Od 2022 roku zakazy mają zaś objąć także ciężarówki Euro 5.

Co więcej, kolejne trzy lata później, w 2025 roku, mają się też pojawić strefy zakazujące jakichkolwiek ciężarówek z silnikami spalinowymi. W tym przypadku będzie więc możliwy wyłącznie transport elektryczny lub wodorowy.

Przypomnijmy, że już w ubiegłym roku przeciwko ciężarówkom Euro 5 opowiedzieli się także Niemcy. Lokalne władze podjęły przy tym decyzję, by ciężarówki starsze niż Euro 6 nie miały wstępu w okolice Essen oraz Gelsenkirchen, w tym także na część autostrady A40. Sprawa ta wzbudziła kontrowersje nawet w federalnym, niemieckim rządzie, a początek obowiązywania zakazu planowany jest jeszcze na lato bieżącego roku.