Cywilne ciężarówki z pełnym opancerzeniem, czyli sprzęt meksykańskich karteli

Swego czasu sporo pisałem się o kartelu europejskich producentów ciężarówek. Przy tym kartel oznaczał tam nielegalne porozumienie potencjalnych konkurentów, służące zsynchronizowanemu podnoszeniu cen nowych samochodów. W tym artykule zobaczymy zaś kartel o nieporównywalnie bardziej ekstremalnym i niebezpiecznym charakterze. Będzie to kartel stworzony na potrzeby handlu narkotykami i przygotowujący ciężarówki do wypełniania nielegalnych zadań

Jak się okazuje, meksykańscy wytwórcy i handlarze narkotyków nie stronią od specjalistycznego sprzętu. Ostatnie tego typu pojazdy zarekwirowano w minioną niedzielę. Łącznie było to sześć samochodów, w tym jedna kompletnie opancerzona ciężarówka ze średniej klasy tonażowej. Dwuosiowy International został przekształcony w prawdziwy wóz pancerny na kołach, mając na sobie szereg otworów strzelniczych, osłony na koła oraz kuloodporną szybę kierowcy.

Podobne modyfikacje, choć na mniejszą skalę, przeszły także inne pojazdy. Był wśród nich między innymi pickup Ram 2500, w którego kabinie oraz ładowni umieszczono pancerną zabudowę. Poza tym kartel okazał się dysponować słynnym Hummerem H1, dodatkowo zmodyfikowanym pod kątem jazdy w terenie.

Jak donoszą meksykańskie media, samochody znaleziono na przedmieściach miasta Reynosa, ledwie kilka kilometrów od amerykańskiej granicy. Wszystko wskazuje też na to, że to użytkownikiem pojazdów był Cártel del Golfo, czyli jedna z najstarszych grup przestępczych w Meksyku, słynąca między innymi z handlu narkotykami.

Do czego kartel potrzebuje tak mocno opancerzonych pojazdów? Łatwo sobie wyobrazić, że pancerny na podwoziu Internationala służył do ochrony kartelu lub też uczestniczył w walkach z innymi kartelami. Jego znalezienie nie jest też niczym nadzwyczajnym, jako że w Meksyku regularnie konfiskuje się takie pojazdy.

Dla przykładu, poniżej możecie zobaczyć dwie trzyosiowe ciężarówki, przejęte w tym samym regionie w 2011 roku. Samochody te pokryto opancerzeniem z blachy grubej na 2,5 centymetra. Przednie zderzaki otrzymały też wyposażenie do taranowania innych pojazdów lub nawet do burzenia niewielkich obiektów. Ponadto uwagę zwraca zabudowa jednej z ciężarówek, kiedyś ewidentnie będąca wywrotką. Jak więc widać, meksykańskim kartelom nie jest daleko do wojsk walczących w Syrii. Tam też bowiem przebudowuje się cywilne ciężarówki, a jeden z przykładów prezentowałem niedawno pod tym linkiem: Wywrotka, która ma zastąpić czołg – Actros w Syrii, który otrzymał wieżyczkę z T-62