Cysterny do przewozu materiałów sypkich od Welgro w galerii zdjęć – festiwal nietypowych układów osi

Co jakiś czas prezentuję rozmaite samochody ciężarowe w bardzo atrakcyjnych malowania lub konfiguracjach. Teraz natomiast zaprezentuję coś nieco bardziej niszowego, choć równie efektownego. Będzie to kompilacja cystern do przewozu materiałów sypkich, które wyprodukowała firma Welgro, chyba najbardziej znany producent naczep do przewozu pasz w całej Europie.

Naczepy Welgro wyróżniają się przede wszystkim samą konstrukcją. Są to pojazdy generalnie samonośne, wyposażone jedynie w niewielką ramę w okolicach siodła, Co więcej, w większości przypadków próżno szukać tutaj typowych „tridemów” z osiami umieszczonymi stosunkowo blisko środka naczepy. Konstrukcje Welgro mają zazwyczaj rozłożenie osi, które ma łączyć dobrą manewrowość, tak ważną w przypadku obsługiwania rolników, a także odpowiednią ładowność, mającą związek z dużą masą sypkich towarów. Dlatego też spora część cystern tej marki ma na przykład trzy osie umieszczone w sporych odstępach – taki układ nie jest homologowany jako „tridem”, czyli jedna oś potrójna, lecz jako trzy odrębne osie, oferujące tym samym wyższą ładowność. Oprócz tego nie brakuje konstrukcji, gdzie wszystkie trzy osie są skrętne, z czego każda pod innym kątem, a ostatnia umieszczona dodatkowo tuż przy samym zderzaku.

Konstrukcje tej firmy sprzedają się w całej Europie, od Polski, aż po Islandię, wyjeżdżając z fabryki często w naprawdę barwnych malowaniach. Co więcej, jak w ostatnim czasie produkty tej firmy trafiły też na przykład do Izraela. Poniżej kilka przykładów nowych naczep Welgro:

Oto naczepa z trzema osobnymi osiami i dodatkowo bardzo rzadko spotykanym ciągnikiem siodłowym Volvo FM z najwyższą kabiną sypialną LXL (opis tej kabiny publikowałem TUTAJ). Zestaw dla J.H. Bok Transport B.V. z Holandii.

silos_welgro_konfiguracja_budowa_01

To już brytyjskie ciągniki typu pusher z malutką osią pchaną połączone z odpowiednio dwuosiową i trzyosiową cysterną. Oba zestawy dla klienta ForFarmers UK Ltd.

silos_welgro_konfiguracja_budowa_02 silos_welgro_konfiguracja_budowa_03

Ta naczepa pojechała do izraelskiej firmy AMBAR Feed Mills.

silos_welgro_konfiguracja_budowa_04

Tutaj mamy tandem oraz osobną trzecią oś, wszystko naturalnie skrętne. Zestaw dla holenderskiej firmy Nijhof-Wassink B.V., mającej swój oddział oczywiście także w Polsce. Przy okazji, widzicie to „wybajerzone” Volvo FL podpięte do naczepy? Holendrzy potrafią naprawdę wszystko stuningować…

silos_welgro_konfiguracja_budowa_05

Welgro buduje także zabudowy na „solówki”. W tym przypadku mamy do czynienia z Mercedesem dla klienta z dalekiej Islandii, a konkretnie firmy LIFLAND Mjólkurfélag Reykjavíkur hf. Kto potrafi to wymówić? 😉

silos_welgro_konfiguracja_budowa_06

Naczepy Welgro kupowane są też oczywiście w Polsce. Tutaj zestaw dla firmy Wipasz.

silos_welgro_konfiguracja_budowa_07

Tymczasem na Węgry pojechała cysterna zaledwie jednoosiowa. Kupiła ją firma Matyó Agrártermelö Zrt.

silos_welgro_konfiguracja_budowa_08

Czeroosiowa „solówka” z cysterną to pojazd kupiony przez kolejnego klienta z Izreala, firmę Mr. Itshak Hilel.

silos_welgro_konfiguracja_budowa_09

„Solówkę” z przyczepą wybrali Niemcy z firmy Raiffeisen Transport GmbH.

silos_welgro_konfiguracja_budowa_10

Ciągników siodłowych z dziennymi kabinami nie spotyka się w transporcie zbyt często. To malutkie Volvo FM zestawiono z cysterną dla białoruskiej firmy Servolux.

silos_welgro_konfiguracja_budowa_11

Pamiętacie jak w czerwcu pisałem, że odpowiedni spojler dachowy pozwala zaoszczędzić nawet 32 litry oleju napędowego tygodniowo (TUTAJ)? W holenderskiej firmie ForFarmers Hendrix zarząd ewidentnie zdaje sobie z tego sprawę, bo niezbyt wysoka przecież cysterna została połączona z Volvo FM wyposażonym w jakby o rozmiar za duży, ale jednocześnie idealnie dopasowany wysokością dyfuzor dachowy.

silos_welgro_konfiguracja_budowa_12

Zdjęcia: Welgro

Dzięki Jakub za temat!