rekrutuj 40ton665
Opublikowane 3 Kwiecień, 2017

Cysterna z gazem przewróciła się na A4 i uderzyła w drzewo – akcja ratunkowa trwała przez cały dzień

a4_przewrocona_cysterna_z_tlenem

Zdjęcie pochodzi z serwisu Opolskie Ratownictwo.

W miniony piątek, około godziny 3 w nocy, na opolskim fragmencie trasy A4 doszło do niecodziennego wypadku. Ciągnik siodłowy z cysterną zjechał tam z jezdni, wpadł na przydrożną trawę, przewrócił się na prawy bok i uderzył w drzewo. Co gorsza, w naczepie znajdował się tutaj skroplony tlen, czyli materiał mogący powodować oparzenia, a przy tym sprzyjający pożarom.

Kierowcy MAN-a nic się nie stało, lecz jego pasażer został ranny i wymagał odwiezienia do szpitala. Tymczasem na miejscu pojawiły się aż trzy strażackie grupy wyspecjalizowane w ratownictwie ekologiczno-chemicznym – z Opola, Kędzierzyna-Koźle oraz Brzegu. Ich zadaniem było przygotowanie cysterny do podniesienia, poprzez usunięcie z niej całego gazu. Niestety dostępny był przy tym tylko jeden zawór, a z uwagi na wspomnianą powyżej charakterystykę, gaz musiał być wypuszczany w niewielkich ilościach. Następnie, kiedy ładunek nie stwarzał już żadnego zagrożenia, cały zestaw podniesiono przy pomocy dźwigu oraz holownika pomocy drogowej.

Niebezpieczeństwo towarzyszące zdarzeniu było tak duże, że w pewnym momencie autostradę A4 zamknięto w obu kierunkach. Najgorzej było jednak na jezdni prowadzącej w kierunku Katowic, którą jechał rozbity zestaw. Tutaj przejazd był zablokowany aż do godzin wieczornych, zmuszając kierowców do korzystania z zatłoczonych objazdów. Wyjaśnieniem powodów zdarzenia zajmie się prokuratura.

WYKOP ten tekst!

Ten wpis ma 6 komentarzy

 1. anonim napisał(a):

  Co za poziom dziennikarstwa… “około godziny 3 w nocy”, “zjechał tam z jezdni, wpadł na przydrożną trawę”, “Wszystko to trwało przez wiele godzin”…

 2. mack napisał(a):

  No niestety, czasami błędy aż w oczy rażą, wystarczy przeczytać gotowy artykuł a potem dodawać. Ale nie o tym. Czy się mylę twierdząc, że przewożąc taki adr nie można mieć pasażera? Nie mylić z drugim kierowcą

 3. Tomq napisał(a):

  mack można mieć pasażera tylko że pasażer musi mieć też ADRy.

 4. Strażak napisał(a):

  można mieć pasażera tylko musi mieć ważne ADR na cysterny

 5. Sylwo napisał(a):

  Dobrze, że akurat wieczorem w czwartek miałem trochę więcej czasu i dojechałem na orlen na g.św. Anny bo inaczej bym sie chyba w pt pociął.

 6. Strażak napisał(a):

  Ne możesz mieć nawet pasażera posiadającego ADR.

Odpowiedz