Cummins opracował nowy silnik do chińskich ciężarówek – czy Foton Auman Euro 6 podbije Europę?

Wczoraj wieczorem (TUTAJ) był super egzotyczny news na temat fińskich i serbskich ciężarówek, dzisiaj natomiast liźniemy nieco chińskiej motoryzacji. Wszystko zaczniemy od krótkiego nagrania, w którym przemiła pani zachwala chiński samochód ciężarowy. Opowiada ona o bliskiej współpracy z niemieckim koncernem Daimler, który dostarczył kilka ważnych podzespołów, a także kompletną deskę rozdzielczą. Słyszymy, że opisywana ciężarówka to idealny pojazd na dalekie trasy, który sprawdził się już w Azji i Ameryce Południowej, a ponadto jest na po prostu europejskim poziomie. Pani opowiada o milionowych wydatkach na ten pojazd, a także żywi nadzieję, że nowa ciężarówka odmieni wizerunek chińskich pojazdów.

Samochód, który widzimy na nagraniu, to chiński Foton Auman GTL. Auto faktycznie powstało przy współpracy z Mercedesem i faktycznie można uznać je za całkiem nowoczesne. Kabina oferuje sporą przestrzeń oraz niski tunel silnika, design pojazdu może się podobać, natomiast za napęd służą… No właśnie, tutaj dochodzimy do głównego powodu napisania tego artykułu. Tak się bowiem składa, że renomowany amerykański producent silników opracował właśnie nowe konstrukcje dla modelu Auman GTL.

foton_auman_gtl_1 foton_auman_gtl_2

Mowa tutaj o firmie Cummins, która dotychczas dostarczała Fotonowi  385-konne diesle ISM11E4. Amerykański silnik był droższą alternatywą od chińskiej konstrukcji marki Weichai, które raczej nie wzbudzała zaufania zagranicznych klientów. Teraz natomiast Cummins zaoferuje pełną gamę nowych jednostek, które będą mocniejsze i po prostu nowocześniejsze. Foton Auman będzie pierwszą cięzarówką, do której trafią nowe silniki serii G. Będą one generowały od 290 do 512 KM i w zależności od wersji spełnią normy Euro 3, 4, 5 oraz nawet 6. To natomiast oznacza, że wyposażone w nie Fotony będzie można przywieźć także do Unii Europejskiej, której mieszkańców mogą zainteresować bardzo niskie ceny.

Cummins twierdzi, że motory serii G mają bardzo przemyślaną budowę i wymagają mniej komponentów, niż poprzednia generacja silników. Ich cechą szczególną ma być system trysku XPI, który amerykański firma opracowała kilka lat temu wspólnie z firmą Scania. Dzięki niemu chińskie ciężarówki mają osiągać do 2300 Nm momentu obrotowego, a także dobrze rozwijać moc już w niskim zakresie obrotów.

Niewykluczone, że już wkrótce silniki serii G pojawią się także w innych ciężarówkach, gdyż Cummins zamierza sprzedawać je różnym producentom pochodzącym przede wszystkim z Azji.

Źródło zdjęć: 360che.com