Cofanie do tunelu ze 100-tonowym ładunkiem, na prawe lustro – film z „zakopianki”

Trwa budowa nowej „zakopianki”, czyli południowego odcinka drogi ekspresowej S7. Z uwagi na górskie ukształtowanie terenu, drogowcy mają tam szczególnie trudne zadanie, wymagające między innymi wydrążenia tunelu. Będzie to dwukilometrowy przejazd pod wzniesieniem Luboń Mały, położonym w Karpatach, nieopodal Rabki Zdrój.

Prace są już bardzo mocno zaawansowane, trwając od marca 2017 roku. Planowane oddanie tunelu do użytku przewidziano na połowę roku 2021, a przy okazji można tam zobaczyć bardzo ciekawe widoki. Po pierwsze, jest to pierwszy w Polsce tunel wykonywany z metodą o nazwie Adeco RS, uchodzącą za bardziej dokładną. Polega to na tym, że na bieżąco bada się naprężenia oraz odkształcenia powstające w procesie drążenia. Na tej podstawie, również na bieżąco, zapadają decyzje o sposobie wzmacniania sklepienia – czy wystarczy tam zwykłe zalanie betonem, czy też konieczne są wzmocnienia, wykonane na przykład z metalu.

Tutaj od razu dochodzimy do drugiej, typowo transportowej ciekawostki. Jak łatwo się domyślać, zalanie sklepienia tunelu betonem nie jest zadaniem prostym. Wykorzystuje się przy tym specjalną maszynę, z elementami potrafiącymi ważyć nawet po 100 ton. A gdy trzeba taki element jeszcze przestawić, robi się już naprawdę ciekawie. I tak oto powstał poniższy film, który można by określić jak w tytule: cofanie do tunelu ze 100-tonowym ładunkiem, na prawe lustro. A w roli głównej występuje kierowca Mercedesa Actrosa z firmy Micro-Trans, pchający przed sobą naczepę marki Goldhofer.