Co znajdzie się na etykietach oponiarskich według nowego wzoru, od 2021 roku

Publikacja na zamówienie

Po przeprowadzeniu szczegółowych konsultacji Unia Europejska postanowiła wprowadzić nowe zasady dotyczące etykietowania opon od 2021 roku. Nowe etykiety umieszczane na oponach mają być lepiej widoczne oraz mają zawierać znacznie więcej szczegółów, aby podczas wyboru kierowcy doskonale wiedzieli, na jaki model się zdecydowali. Nowe etykiety mają być nie tylko lepiej widoczne, ale także trwalsze.

Nowe przepisy dotyczące ogumienia

Wprowadzone w 2012 roku oznaczenia opon przejdą mały lifting już w przyszłym roku. Zdaniem komisji Unii Europejskiej etykiety, które produkowane są na opony obecnie, nie zawierają wszystkich informacji oraz są nietrwałe. Komisja wprowadziła szereg zmian dotyczących systemu oznakowania. Będzie to większa czytelność etykiet oraz wprowadzenie nowych kryteriów oceny co sprawi, że nowe etykiety będą cechowały się wszystkim tym, czego oczekują kierowcy.

Jak będą wyglądały nowe etykiety?

Co ciekawe, nowe etykiety będą przypominały te, które informują o efektywności energetycznej urządzeń AGD. Różnicą będzie jedynie to, że zachowane zostaną stosowane dotychczas piktogramy. Inicjatywa ta spotkała się z ogromną aprobatą Miguela Ariasa Cenete, komisarza do spraw energii i klimatu. Efektywność energetyczna dotyczy także sposobu jazdy. Przestawienie się kierowców na energooszczędne opony da Europejczykom szansę na zmniejszenie kosztów paliwa. W ten sposób Europa nieuchronnie zbliża się do zwiększenia bezpieczeństwa energetycznego, co połączone jest z ochroną klimatu. 

Wzór etykiet na oponach od 2021 roku

Kierowcy, którzy podróżują w trudnych warunkach, z pewnością bardzo długo czekali na taką zmianę. Nowy wzór na oponach znacznie pomoże ułatwić im wybór opon zimowych, gdyż będą one znacznie trwalsze i będą zawierały więcej informacji, niż do tej pory (szeroki wybór opon znaleźć można np. tutaj). Nowe przepisy będą obowiązywały od maja 2021 roku i chociaż wejdą one w życie dopiero za półtora roku, już dziś znane są wzory etykiet, które zagoszczą na nowych oponach. To rozwinięcie znanych oznakowań, które umieszczane były na etykietach do tej pory. Zgodnie z nowym rozporządzeniem na etykietach oponiarskich znajdą się takie informacje, jak opór toczenia, droga hamowania na mokrej nawierzchni, poziom emitowanego hałasu, czyli oznaczenia, które umieszczane były do tej pory. Obecnie jednak dodane zostaną dodatkowe informacje, które docenią zwłaszcza osoby zamieszkujące południe Polski. Na nowych etykietach kierowcy znajdą także informacje związane z przyczepnością opony na danym terenie, na przykład na lodzie i śniegu. 

Korzyści wprowadzenia nowych oznakowań na oponach

Dzięki nowym etykietom osoby podróżujące w trudnych, zimowych warunkach będą mogły lepiej ocenić, jak opona będzie sprawowała się na trudnej nawierzchni, co poprawi komfort ich jazdy. Zmiana wprowadzona została, ponieważ opony mogą znacznie się od siebie różnić. Jeżeli producent zapewnia, że opona doskonale sprawdzi się do jazdy po błocie, niekoniecznie sprawdzi się w przypadku jazdy po śniegu. Niektóre warianty opon nie spisują się w przypadku arktycznych mrozów i skrajnie niskiej temperatury. 

Modyfikacja wyglądu etykiet

W przyszłości planowane są dalsze modyfikacje wyglądu etykiet. Możliwe, że za kilka lat wśród oznaczeń znajdą się także takie informacje, jak przewidywany maksymalny przebieg opony oraz to, czy dana mieszanka jest przyjazna dla środowiska, czy też nie. Chociaż nie mówi się o tym zbyt często, w procesie ścierania gumy uwalniane są szkodliwe dla planety mikrocząsteczki. Chociaż nowe zmiany wejdą w życie już w 2021 roku, nie jest jeszcze powiedziane, jakie konkretnie opony będą miały zmienione etykietowanie i jakie opony przepis ten będzie dotyczył. Wiadomo jedynie, że będą one z pewnością dotyczyły producentów produkujących opony do samochodów osobowych oraz dostawczych do 3,5 tony. Według planów przepisy te będą dotyczyły także ogumienia stosowanego w przypadku samochodów ciężarowych, jednak nie są to jeszcze potwierdzone informacje. 

Co zyskają kierowcy?

Takie rozwiązanie to wyjście naprzeciw oczekiwaniom kierowców, którzy poruszają się po trudnych terenach. Mowa tutaj nie tylko o południowych krańcach Polski, ale i całej Europy. Dzięki nowym oznaczeniom kierowca będzie mógł sprawdzić, czy opona spełni swoją funkcję na oblodzonej nawierzchni, na śniegu oraz w uporczywym błocie poślizgowym. Takie oznaczenia z pewnością wpłyną także na jakość oferowanych opon, gdyż producenci zaczną przykładać znacznie więcej uwagi do wypuszczanych modeli w obawie o to, że konkurencja zaoferuje opony lepsze jakościowo w niższej cenie. Dzięki nowym oznaczeniom kierowcy będą świadomi tego, na jaką oponę się decydują. Etykiety towarzyszące ogumieniom mają poprawić świadomość konsumentów oraz ułatwić im wybór najlepszego wariantu, który dostosowany jest do ich potrzeb i oczekiwań. 

Czego nie mówią aktualne etykiety?

Aktualne etykiety dają informacje dotyczące wpływu danych opon na poziom zużycia paliwa. Dodatkowo zawarte zostały informacje dotyczące hałaśliwości danej opony oraz o drodze hamowania na mokrej nawierzchni. Po pierwsze, etykieta, która umieszczana jest na oponach, obecnie podaje wyłącznie 3 parametry, kiedy parametrów jest w tym przypadku tak naprawdę 12. Kierowcy mogą mieć także mylne przeświadczenie odczytując informacje dotyczące drogi hamowania. Łatwo jest się pomylić, że dobre osiągi na mokrej nawierzchni są tożsame z aquaplaningiem. To mylne przekonanie, gdyż grubsza opona na grubszej warstwie wody, może zwyczajnie pływać, doprowadzając samochód do wypadku. Występuje także zależność odwrotna. Opona, która dobrze radzi sobie w głębokich rowach wody może źle zachowywać się na wilgotnym, równym asfalcie.