Co tak naprawdę wpływa na cenę OC?

Publikacja na zamówienie

Ceny polis ubezpieczeniowych nie są stałe i zależą od wielu czynników. Towarzystwa, wyliczając wysokość składek OC, biorą pod uwagę różne parametry, które nie zawsze są tak oczywiste, jakby się mogło wydawać. Oprócz indywidualnie ustalanych stawek u wybranego ubezpieczyciela liczą się także wiek kierowcy, marka pojazdu, a nawet miejsce zamieszkania. Sprawdź, od czego jeszcze zależą ceny i jakie są powody wyższych opłat za OC.

Jakie czynniki wpływają na wysokość ubezpieczenia?

Wielu kierowców narzeka na duże koszty OC. Najczęściej winą za to obarczają brak wystarczających zniżek oraz zawyżanie stawek przez towarzystwa ubezpieczeniowe. Tak naprawdę wiele zależy od indywidualnej sytuacji właściciela pojazdu, gdyż to ona ma największy wpływ na wysokość OC. To ona może być powodem, dla którego zapłaciłeś znacznie więcej za polisę niż Twój znajomy, który ma podobną historię ubezpieczeniową. A od czego dokładniej zależy cena OC?

  • Wiek właściciela pojazdu – młodzi kierowcy muszą się liczyć z wyższymi składkami za ubezpieczenie komunikacyjne. Wynika to z ich niewielkiego doświadczenia w poruszaniu się po drodze, braku naliczonych zniżek za bezszkodową jazdę oraz ryzyka brawurowej jazdy.
  • Miejsce zamieszkania – osoby, które zarejestrowały auto w większej miejscowości, muszą zapłacić wyższe OC. Ubezpieczyciele wyliczający składkę biorą pod uwagę natężenie ruchu na danym terenie. Poruszanie się po dużym mieście stwarza więc większe prawdopodobieństwo kolizji niż jazda po małym miasteczku.
  • Doświadczenie kierowcy – osoby, które mają prawo jazdy od niedawna, muszą się liczyć z tym, że wyliczona składka może być nawet o kilkadziesiąt procent wyższa niż w przypadku kierowcy z dłuższym stażem.
  • Wypracowane zniżki – bezszkodowa jazda oraz ciągłość w opłacaniu polisy sprawiają, że cena OC może znacznie spaść. Zazwyczaj rok bez kolizji na drodze oznacza, że kolejne ubezpieczenie możesz kupić o 10% taniej, więcej na ten temat w artykule pod adresem https://ubezpieczamy-auto.pl/znizki-oc-jak-sa-liczone/
  • Parametry pojazdu – pojemność silnika, przebieg, rok produkcji oraz model i marka to czynniki, na które zwracają uwagę ubezpieczyciele. Właściciele aut o dużej mocy, stwarzają większe ryzyko kolizji ze względu na prawdopodobieństwo szybkiej jazdy. W tym przypadku koszt OC wzrasta.
  • Stan cywilny – towarzystwa ubezpieczeniowe wychodzą z założenia, że kierowcy mający rodzinę bardziej dbają o bezpieczeństwo na drodze. Ma to odzwierciedlenie w spokojniejszej jeździe i mniejszym ryzyku spowodowania wypadku, co przekłada się na niższe stawki polisy.

To tylko niektóre czynniki, które wpływają na cenę OC. Więcej dowiesz się z artykułu na stronie https://ubezpieczamy-auto.pl/od-czego-zalezy-wysokosc-oc/. Znajdziesz tam także przydatne wskazówki o tym, w jaki sposób obniżyć koszty ubezpieczenia komunikacyjnego.

Wybór ubezpieczyciela a cena OC

Jeżeli zależy Ci na tym, aby zaoszczędzić na polisie, warto przeanalizować oferty różnych firm. Różnice w stawkach mogą wynosić nawet kilkanaście procent, gdyż zależą od polityki towarzystw ubezpieczeniowych. Przed podpisaniem umowy sprawdź, czy w innej instytucji nie dostaniesz korzystniejszych warunków współpracy.