Co Niemcy sądzą o pensji minimalnej – radość w branży, ratunek dla kierowców i obawy o kombinatorstwo

niemcy_gigaliner_25_metrow

Jakie reakcje niemiecka pensja minimalna dla polskich kierowców wzbudza w naszym kraju, wszyscy świetnie wiemy. Przewoźnicy są naturalnie zarówno oburzeni, jak i przerażeni wizją nagłego wzrostu kosztów transportu, część kierowców również jest pełna obaw, a kolejna część nie kryje radości, licząc na szybki wzrost wypłat. Co natomiast sądzą o tym wszystkim Niemcy, w tym oczywiście przedstawiciele tamtejszej branży transportowej? Wśród tych zapanował oczywiście ogólny entuzjazm i pensja minimalna traktowana jest jako zapowiedź prawdziwego odrodzenia w tamtejszym transporcie. Z drugiej jednak strony nie brakuje także i obaw dotyczących m.in. skuteczności kontrolowania na przykład polskich firm. Więcej na ten temat można przeczytać w polskojęzycznym artykule niemieckiego magazynu informacyjnego Deutsche Welle, pisanym oczywiście przed obywatela, a konkretnie obywatelkę Niemiec.

Niemiecki tekst czeka TUTAJ, a poniżej jego fragment:

Z ustawowej płacy minimalnej w Niemczech cieszą się kierowcy i przewoźnicy. – Wiążemy z tym nadzieję na częściowe zatamowanie fali transportów drogowych z Europy Środkowo-Wschodniej. To skuteczny środek. Potwierdzają to reakcje przewoźników z Polski i Czech – mówi w rozmowie z Deutsche Welle Haiko Nagel, dyrektor zarządzający stowarzyszenia przewoźników drogowych w południowym Palatynacie. Tam, w porcie śródlądowym Worms, parkuje stale 130 TIR-ów z polskimi tablicami rejestracyjnymi, wykonujących przewozowe usługi regionalne i transgraniczne dla największego przewoźnika austriackiego. Zmiennicy kierowców z Polski dowożeni są do Worms autobusami.

lidl_iveco_elektryczne

Przy okazji, skoro już nawiązywałem na początku do polskich reakcji, to postanowiłem przygotować taką małą tabelkę, która może dać trochę do myślenia w tym temacie. Oto porównanie Polski, Niemiec i Francji, która również chce objąć zagranicznych kierowców pensją minimalną, o czym pisałem wczoraj TUTAJ. Cyfry dotyczące PKB pochodzą z Wikipedii.

Niemcy

  1. Przychód krajowy brutto na osobę (2013): 44 999 dolarów
  2. Data wstąpienia do Unii Europejskiej: 1957
  3. Data odzyskania niepodległości: raczej nie dotyczy

Francja

  1. Przychód krajowy brutto na osobę (2014): 45 383 dolarów
  2. Data wstąpienia do Unii Europejskiej: 1957
  3. Data odzyskania niepodległości: nie dotyczy

Polska

  1. Przychód krajowy brutto na osobę (2014): 14 329 dolarów
  2. Data wstąpienia do Unii Europejskiej: 2004
  3. Data odzyskania niepodległości: 1989

Na zdjęciach: elektryczne Iveco z niemieckiego Lidla, opisywane TUTAJ, a także niemiecki zestaw o długości 25,25 metra, opisywany m.in. TUTAJ.