Co działo się w transporcie między 31 sierpnia a 6 września, czyli imigranci, imigranci i jeszcze raz imigranci

wypadek_slowacja_23_imigrantow

Witam Was po tygodniowej nieobecności. Mam nadzieję, że różnego rodzaju artykuły historyczne, prezentacje i ciekawostki przypadły Wam do gustu. Tymczasem teraz ruszamy do przeglądu aktualności z polskich mediów, robiąc to w nietypowy sposób. Uznałem, że nie ma sensu wypełnić strony wydarzeniami z ubiegłego tygodnia, bo zapewne większość z Was gdzieś już o nich czytała, dlatego też poniżej zaprezentuję po prostu skrót kilku informacji.

1. Imigranci

Głośno było o sprawie 23 imigrantów, których polski kierowca przewoził Peugeotem Boxerem. 57-letni przemytnik wpadł na Słowacji, gdzie zderzył się czołowo z samochodem osobowym, jadąc rzekomo pod prąd. Pasażer mniejszego pojazdu nie przeżył tego wypadku, 23 Syryjczyków zmierzających z Węgier do Niemiec udało się złapać, natomiast nasz rodak będzie miał ogromne problemy. Początkowo próbował się on tłumaczyć, że byli to… autostopowicze.

Węgry pojawiły się w mediach także w ramach problemów z transportem kolejowym. Ilość imigrantów próbujących wydostać się z tego kraju jest także duża, że w ubiegłym tygodniu trzeba było wstrzymać ruch części pociągów. Podobne problemy pojawił się także w Eurotunnelu, w odpowiedzi na co częściowo wstrzymany był ruch pociągów na terenie Francji.

Tymczasem nieopodal kanału La Manche zatrzymano kierowaną przez Polaka ciężarówkę, która wiozła imigrantów z Francji do Holandii. Wszystko działo się w Holandii, gdzie kierowca został naturalnie oskarżony o przemyt osób. Można się domyślać, że był on obecności nielegalnych pasażerów całkowicie nieświadomy, zaś oni sami mieli nadzieję, że uda się on do Wielkiej Brytanii.

2. Promy Calais – Dover

Tutaj mamy dobrą wiadomość – pracownicy MyFerryLink oficjalnie przestali stanowić jakiekolwiek zagrożenie dla transportowców. Większość z nich znajdzie pracę w firmie DFDS, u nowego użytkownika byłych promów MyFerryLink i tym samym zagrożenie protestami minęło.

3. Drogi

Rząd zapowiedział, że masowo rozpocznie budowę dróg typu 2+1, takich jak na przykład odcinek DK50 między A2 a Mszczonowem. Powstaną one w miejscu dotychczasowych, jednojezdniowych dróg krajowych i można się spodziewać, że nie zabraknie na nich zakazów wyprzedzania dla samochodów ciężarowych. Jeden z pierwszych nowych odcinków 2+1 ma pojawić się na obwodnicy Kościerzyny.

Do tego politycy rozważają zwężenie dróg lokalnych, regulaminowe 5 metrów zastępując 3,5-metrowymi trasami z utwardzonym tłuczniem poboczem.

4. Fabryki ciężarówek

DAF poinformował, że zainwestuje aż 100 milionów euro w nową lakiernię. Tymczasem MAN podał do wiadomości, że jego fabryki do 2020 roku będą o 25 proc. bardziej ekologiczne.

5. Samochody dostawcze

Nissan wprowadził w całej Europie aż 5 lat gwarancji na swoje samochody dostawcze. Byłaby to bardzo ciekawa wiadomość, gdyby nie śmiesznie mały limit przebiegu – tylko 160 tys. kilometrów.

Źródło zdjęcia: aktuality.sk