Co dalej z Internationalem z Iranu? Mnóstwo osób pomaga, jutro może pojedzie dalej

W nawiązaniu do tekstów:

Ma ponad 30 lat, nadal jeździ między Iranem a Polską – International pod Częstochową

[aktualizacja] Weteran z artykułu ma problemy – ciężarówka utknęła przy DK1

Cztery dni temu na drodze krajowej nr 1 utknęła ciężarówka z Iranu. To International 9670 z połowy lat 80-tych, czyli pojazd zupełnie niespotykany na polskich drogach. W Europie, około 4 tys. kilometrów od domu, kierowca stanął przed poważnym problemem. Na szczęście nie zabrakło jednak osób, które postanowiły udzielić całkowicie bezinteresownej pomocy.

Początkowo ciężarówka stała w przydrożnej zatoczce, pod miejscowością Siedlec Duży. Kierowca miał tam bardzo ograniczone możliwości naprawy, a obok nie było gdzie się zatrzymać. Koledzy po fachu pomogli jednak Irańczykowi uruchomić pojazd i przejechać kilkaset metrów dalej. Auto zatrzymało się na parkingu przy stacji Lotos i tam rozpoczęła się dzisiaj kilkugodzinna akcja naprawcza.

Pierwsi chętni do pomocy byli na miejscu już o 6 rano. Niektórzy mieli też do przejechania około 100 kilometrów. Gruntownie sprawdzono rozrusznik, lecz niestety nie udało się go przywrócić do działania. Niesprawny okazał się też drugi rozrusznik, który kierowca miał ze sobą w ciężarówce. Ostatecznie trzeba więc poczekać do jutra, aż uzwojenie rozrusznika zostanie przejrzane przez lokalnego specjalistę.

Poza rozrusznikiem wiekowa ciężarówka wydaje się być w pełni sprawna. Gdy więc normalne uruchamianie silnika stanie się możliwe, International powinien wyruszyć w dalszą trasę. Prawdopodobnie będzie się ładował w Czechach, gdyż w Polsce nie było akurat powrotnego ładunku. Stamtąd do domu będzie miał jeszcze około 3,5 tys. kilometrów.

Poza akcją typowo naprawczą, cała grupa osób pomyślała o samym kierowcy. Gość z Iranu może liczyć na ciepłe obiady, kierowcy dostarczają mu wodę, a i nie brakuje zaproszeń do domów. Sprawą zajęły także pozatransportowe media. Lista osób, którym można by tutaj podziękować, jest naprawdę długa. Warsztat “Tirtom”, Henry Hill, Łukasz Bzdura, Bartek Palen, Mateusz Wąsek, Wojciech Głąb, Karol Maicki, Leszek Foss, Przemek Jaszczuk to zapewne tylko część z nich. Jeśli kogoś nie wymieniłem – bardzo przepraszam, nie mam informacji o wszystkich. Wszystkim za to serdecznie dziękuję i jestem pod ogromnym wrażeniem działań naszej społeczności.

Zdjęcia przedstawiają dzisiejszą akcję.

Komentarze zostały wyłączone do odwołania. Powodem takiej decyzji jest drastyczny spadek kultury wypowiedzi.