Citroen Jumpy oraz Peugeot Expert w nowej wersji 4×4 – koszt tego układu to dodatkowe 6,7 tys. euro

jumpy_expert_4x4_2017

Citroen Jumpy oraz Peugeot Expert, a także ich osobowe wydania SpaceTourer i Traveller, będą teraz dostępne także w wersji z napędem na cztery kołą. Jest to efekt współpracy koncernu PSA oraz firmy Dangel, już od lat budującej dla Francuzów uterenowione układy napędowe.

Nowy układ od firmy Dangel korzysta z połączenia wiskozą oraz elektronicznej kontroli trakcji. Ponadto dochodzi do tego zwiększenie prześwitu o 20 lub 60 milimetrów, wybierane w zależności od potrzeb klienta. Układ ten zamówimy do Citroenów i Peugeotów z silnikiem o mocy 120 lub 150 KM, natomiast jego dodatkowy koszt to na niemieckim rynku 6 665 euro netto.

Istotny jest także nowy układ sterowania. Dangel wstawił tutaj przełącznik w formie pokrętła, który pozwala wybrać tryb Eco, a więc napęd tylko jednej osi, tryb Auto 4WD, a więc automatyczne dołączanie tylnej osi przez sprzęgło wiskotyczne, a także tryb 4WD z załączoną blokadą tylnego dyferencjału, przeznaczony do naprawdę trudnych warunków. Trzeba też zaznaczyć, że blokada ta pozostaje wyposażeniem opcjonalnym i wymaga zapłacenia dodatkowych 795 euro.

Firma Dangel podkreśla, że przy projektowaniu swoich nowych samochodów PSA od razu zaprosiło ją do współpracy. Dzięki temu dodatkowy napęd jeszcze lepiej pasuje do fabrycznej konstrukcji, a wspomniane powyżej ceny są o 17 proc. niższe niż w przypadku pojazdów poprzedniej generacji.

Poniżej: opisywany napęd w akcji