Po kilkudziesięciu egzemplarzach dostarczonych do Szwajcarii, ciężarowy Hyundai Xcient Fuel Cell zadebiutował wczoraj w kolejnym kraju. Tym razem jest to Holandia, gdzie pojazd przystosowano od razu do bardzo konkretnego zastosowania.
Pierwsza holenderska ciężarówka Hyundaia trafiła do firmy BMN z miasta Groningen, specjalizującej się w handlu materiałami budowlanymi. Dlatego też pojazd otrzymał niewielką zabudowę kurtynową, o długości zaledwie 6,75 metra, którą zwieńczyły mocowania do podwieszanego wózka widłowego. Poza tym mamy tutaj krótką kabinę z jedynie rozkładanym łóżkiem, podwozie z trzecią osią skrętną i zaledwie 450 kilometrów zasięgu, przez co mowa o pojeździe na typowo lokalne, a wręcz miejskie trasy.
Schemat pokazujący zbiorniki wodoru:
Hyundai Xcient w wersji Fuel Cell zasilany jest przez ogniwa wodorowe, wytwarzające prąd dla silnika elektrycznego (Xcienty z silnikami diesla występują tylko poza Unią Europejską, głównie w Azji). Stąd też bierze się wspomniane 450 kilometrów zasięgu, realizowane przez zbiorniki na 31 kilogramów wodoru, przechowywanego pod ciśnieniem 350 bar. Tankowanie tego paliwa trwa około 12 minut, a przy okazji jest też bardzo wysokim wydatkiem, kosztując w Holandii około 600 euro za 450 kilometrów! Dlatego władze miasta Groningen wsparły firmę BMN sowitym dofinansowaniem, a codzienna praca pojazdu ma odbywać się głównie w centrum miasta, gdzie już wkrótce będzie funkcjonowała strefa zeroemisyjnego transportu.
Pod względem właściwości użytkowych, Hyundai Xcient Fuel Cell zarejestrowany jest w Holandii na 27 ton, ma nieco ponad 13,7 tony własnej i oferuje około 13,3 tony ładowności. Jeśli natomiast chodzi o wspomniany wózek widłowy, to jest nim Hiab Moffett E4 NX, wyposażony wyłącznie w silnik elektryczny i zasilany z własnych akumulatorów. Więcej na temat modelu Xcient Fuel Cell przeczytacie w dwóch następujących tekstach: Ciężarowe Hyundaie przejechały już 10 mln kilometrów – wodorowy wynik w Europie oraz Tak wygląda miejsce pracy w ciężarowym Hyundaiu Xcient Fuel Cell ze Szwajcarii
Wnętrze modelu Xcient Fuel Cell: