Ciężarówki z pantografami: Niemcy chwalą udane testy, Dania odrzuca koszty

Ciężarówki z pantografami znowu trafiły na nagłówki. Raporty na ten temat pojawiły się w Niemczech oraz w Danii, kończąc się zupełnie różnymi wnioskami.

Niemcy podsumowali pięć lat praktycznych testów, prowadzonych w landzie Szlezwik-Holsztyn (Schleswig-Holstein), na autostradzie A1 między Lubeką a Reinfeld. Według wstępnych wniosków, opracowanych przez Uniwersytet Techniczny w Dreźnie, hybrydowe ciężarówki z pantografami wykazały się tam bardzo dużym potencjałem. Dlatego też wydano zalecenie do kontynuowania testów.  

Omawiane próby obejmują 6-kilometrowy odcinek A1, na którym rozciągnięta jest trakcja elektryczna. Testowane tam ciężarówki wykonują lokalne zlecenia, w kółkach liczących po kilkadziesiąt kilometrów. Na tej podstawie udało się wyliczyć, że wystarczy podłączenie pantografów do sieci na około 20 procentach trasy, by średnie zużycie oleju napędowego spadło o nawet 50 procent. Przejazd pod trakcją nie tylko bowiem dostarcza prądu do bieżącego zasilania, ale też ładuje baterie, pozwalając z opóźnieniem przełączyć się na silnik diesla.

Tymczasem przenosimy się do Danii. Tam ciężarówki z pantografami nie wyjechały jeszcze na drogi, ale duńskie władze zaczęły zastanawiać się na wdrożeniem ich do testów. Dlatego też powstał 87-stronnicowy raport, analizując możliwości wykorzystania tej technologii i obejmujący doświadczenia z innych krajów. To właśnie w tym raporcie pojawiły się wnioski, według których korzystanie z trakcji elektrycznej na drogach jest po prostu zbyt drogie i dlatego Dania nie powinna dołączać do testów.

To fakt, że rozstawienie infrastruktury elektrycznej, z umieszczonymi przy drodze transformatorami, wiąże się z olbrzymim wydatkiem. W ubiegłym roku szacowano to na około 13 milionów euro za 10 kilometrów. Niemniej są też istotne zalety, które można za tę cenę uzyskać. Szerzej wyjaśniałem to w następującym artykule, zawierającym dwanaście pytań oraz odpowiedzi: O co chodzi z pantografami na ciężarówkach – wyjaśnienia, koszty, plany, zdjęcia i film

Film z przejazdu Scanią z pantografem Siemensa: