Ciężarówki z panelami solarnymi spalą o 5,5 proc. mniej – ta firma jest gotowa do montażu

W nawiązaniu do tekstu:

Limit 100 km/h na autostradzie dla aut osobowych – ciężarówki będą niemal równie szybkie

Holandia ma ogromny problem z zanieczyszczeniem powietrza. Stąd też wczorajszy artykuł o ogólnokrajowym obniżeniu prędkości na autostradach do zaledwie 100 km/h. Dzisiaj natomiast, w bezpośredniej odpowiedzi na pomysł z autostradami, pojawiła się  informacja prasowa firmy IM Efficiency. Podaje ona sposób na oszczędzenie środowisku 860 000 ton CO2 rocznie, bez ograniczania jakichkolwiek prędkości.

Sposobem tym mają być panele słoneczne oraz inteligentne alternatory, które IM Efficiency chciałoby masowo montować do samochodów ciężarowych. W ten sposób zużycie paliwa ciężarówek powinno spadać o około 5,5 proc. na jeden zestaw. Rocznie, na jeden pojazd, miałoby to oznaczać 2300 litrów niespalonego oleju napędowego oraz 6 ton niewyemitowanego dwutlenku węgla. Jeśli zaś pomnoży się to przez 143 tys. zarejestrowanych w Holandii ciężarówek, otrzyma się właśnie wspomniane 860 000 ton niewyemitowanego CO2.

Dosyć jednak ekoteorii, wszak Was na pewno zainteresuje praktyka. Jak konkretne miałby działać system IM Efficiency? Dzięki panelom słonecznym układ elektryczny ciężarówki miałyby korzystać głównie z darmowej energii. Alternator pozostawałby przy tym odłączony, wyraźnie odciążając silnik spalinowy. Ponadto obecność paneli słonecznych ograniczyłaby potrzebę przepalania silnika na postojach. Wszystko to łącznie miałoby więc zmniejszyć zużycie paliwa o 5,5 procenta. Gdyby natomiast ciężarówka miała jeździć na przykład nocami, alternator zawsze mógłby automatycznie się dołączyć, nadrabiając prądowe braki.

Taki sposób wykorzystania paneli jest już testowany przez producentów ciężarówek. W ich przypadku pozostaje to jednak w sferze prototypów. Tymczasem IM Efficiency twierdzi, że ma technologię w pełni gotową do działania. Można by w nią doposażyć także używane ciężarówki, w ramach inwestycji realizowanych przez samych przewoźników. Co więcej, dwie pierwsze firmy transportowe mają się o tym przekonać już na początku 2020 roku. Wówczas to na drogi wyjadą pierwsze ciężarówki właśnie z panelami IM Efficiency.