OFERTY PRACYKONTAKT
rekrutuj 40ton665
Opublikowane 20 Luty, 2016

Ciężarówki z magicznych lat 90-tych na polskich drogach, na polskich targach i w barwach polskich firm

Witam wszystkich w sobotni wieczór, w drugim artykule poświęconym fotografiom nadesłanym przez Czytelnika Macieja Marcinowskiego. Jak już opowiadałem TUTAJ, w pierwszym zestawie zdjęć rodem z lat 90-tych, Maciej swego czasu niemalże nie oddalał się od domu bez aparatu fotograficznego, cały godzinami polując na ciężarówki w rodzinnym Sieradzu, a także między innymi na trasie nr 1 w Łodzi, na ówczesnej drodze nr 2 w Koninie, na polsko-niemieckim pograniczu w Szczecinie, czy nawet przy okazji zagranicznych wyjazdów. A oto i druga porcja efektów wszystkich tych „polowań”.

Bardzo ciekawą pamiątką po ciężarówkach z lat 90-tych są poniższe zdjęcia wykonane przez Macieja na poznańskich targach motoryzacyjnych. Zobaczycie tutaj na przykład Scanię serii 3 z 1993 roku, dwa Liazy prezentowane na targach w roku 1994, liczne konstrukcje marki Steyr z tego samego rocznika, Volvo FL10 z firmy Dromex, a także Iveco Eurostar, wczesnego MAN-a F2000 oraz ciągnik siodłowy marki Jelcz z roku 1996. Jeśli zaś chodzi o przełom stuleci to mamy tutaj Volva FH12 oraz MAN-a F2000 Evo, przywiezione na wystawę do Poznania w 2000 roku.

targi_poznanskie_1993_scania targi_poznanskie_1994_liaz_1 targi_poznanskie_1994_liaz_2 targi_poznanskie_1994_steyr_2 targi_poznanskie_1994_steyr_1 targi_poznanskie_1994_steyr_3 targi_poznanskie_1994_steyr_4 targi_poznanskie_1994_steyr_5lata_90_ciezarowki_dromex_2 targi_poznanskie_1996_iveco targi_poznanskie_1996_iveco_2 targi_poznanskie_1996_man targi_poznanskie_1996_jelcz targi_poznanskie_2000_man targi_poznanskie_2000_volvo

Poniższe zdjęcie również pochodzi z targów, lecz już w warszawskiej imprezy poświęconej typowo transportowi oraz spedycji. Wszystko działo się w 1994 roku, a wśród prezentowanych pojazdów można było znaleźć Volvo F12 z FM Logistics oraz DAF-a 85 z firmy Raben.

targi_transport_spedycja_1994

Kolejną ciekawą kategorię zdjęć tworzą fotografie cystern do transportu produktów typowo chemicznych. Od góry przewijają się tutaj dwa zestawy z bydgoskiego Zachemu (dopiero co uśmierconego), ciągnące ogromną cysternę Volvo z Kędzierzyna-Koźle oraz kolejne Volvo w barwach firmy Rokita.

volvo_f12_zachem_bydgoszcz_1 renault_major_zachem_2 volvo_f12_chemia_kedziezyn_kozne volvo_f12_rokita_1 volvo_f12_rokita_2

To już ciekawostka nad ciekawostki, czyli Scanie z polskiego oddziału Nijman/Zeetank, wówczas zapewne dopiero co założonego. Płaskie kabiny z wysoko ustawionymi spojlerami wspaniale komponują się z naczepami do transportu szkła, tworząc bardzo spójne zestawy.

scania_nijman_zeetank_1 scania_nijman_zeetank_2 scania_nijman_zeetank_3

MAN F90 był za to swego czasu wyjątkowo powszechnym widokiem na polskich drogach. Polskie przedsiębiorstwa chętnie sięgały po niemiecki pojazd, a poniżej można znaleźć tego przykłady w barwach słynnego spedytora morskiego C. Hartwig, czy popularnej do dzisiaj firmy Mexem. Pojawiają się także dwa MAN-y z logo firmy Interkotlin, klasycznie pomalowane F90 ze szczecińskiego WPPM, a także egzemplarz dopiero sprowadzony do Polski i czekający na nowego właściciela. To właśnie na takich placach, wśród takiego asortymentu pojazdów używanych założono wiele polskich firm transportowych.

man_f90_hartwig man_f90_mexem man_f90_interkotlin man_f90_interkotlin_2 man_f90_wppm man_f90_polska_lata_90

Na fotografiach Andrzeja nie zabrakło także węgierskiej firmy Hungarocamion, której historię oraz przekształcenie w Waberer’s opisywałem niedawno TUTAJ. Poniżej zobaczycie ciężarówki z bardzo trudnego okresu w historii Hungarocamion, czyli eksploatowane w latach 90-tych Iveca oraz DAF-a 95.

iveco_turbostar_hungarocamion_1 iveco_turbostar_hungarocamion_2 daf_95_hungarocamion

A skoro był Hungarocamion, to nie może zabraknąć także naszej polskiej potęgi, która rozwinęła się w czasach PRL-u. Mowa naturalnie o firmie Pekaes, reprezentowanej poniżej przez Volva F12 oraz całą grupę ciężarówek marki Iveco. Są to Turbostary, kompletnie nowy Eurotech, a także ciekawostka w postaci Turbostara o niebieskiej kabinie, lecz z logo Pekaes Warszawa na bocznych drzwiach.

pekaes_lata_90_9 pekaes_lata_90_8 pekaes_lata_90_7 pekaes_lata_90_6 pekaes_lata_90_5 pekaes_lata_90_4 pekaes_lata_90_3 pekaes_lata_90_2 pekaes_lata_90_1 pekaes_lata_90_10

Po Pekaesie czas także na dalekodystansowe ciężarówki z logo PKS. Mowa tutaj o kolejnym egzemplarzu modelu Turbostar, a także o interesującym ciągniku marki Steyr, z wysoką kabiną sypialną.

iveco_turbostar_pks_wroclaw iveco_turbostar_pks_wroclaw_2 steyr_pks_cargo

Z Turbostarów warto pokazać także ten ciągnik z naczepą Pegaz Spedition. A żeby zrobić też małe oderwanie od ciężarówek marki Iveco, poniżej wstawiam także DAF-a 95, który przyjechał do Polski z Moskwy oraz Mercedesa NG, który był gościem rodem z nowego wówczas kraju, mianowicie ze Słowenii.

iveco_turbostar_pegaz iveco_turbostar_pegaz_2 daf_95_moskwa mercedes_ng_slowenia

A na koniec zostaje nam zdjęcie pod tytułem „ale to już było i nie wróci więcej”, będące idealnym symbolem polskiego transportu drogowego wczesnych lat 90-tych. Oto proszę Państwa ciągnik siodłowy marki Jelcz, utrzymany w doskonałym stanie wizualnym i połączony z naczepą w niemieckich barwach. Można się domyślać, że Jelcz ten był w momencie robienia zdjęcia niemalże nowy, zaś sama naczepa dopiero co przyjechała do Polski w ramach masowego importu pojazdów używanych.

jelcz_niemiecka_naczepa

TimoCom – Łączymy ładunki z pojazdami.

To może Cię zainteresować:

Ten wpis ma 14 komentarzy

 1. krcr napisał(a):

  Czysty i esencjonalny sex….

 2. Quba napisał(a):

  Gdzie FL z Dromex’u?

 3. igthorn napisał(a):

  Witam. Wydaje mi się , żena drugim zdjęciu zestawu z Zachemu jest Renault R. 🙂

 4. andrzej napisał(a):

  Super fotki 🙂 dobrze mi sie wydaje ze na Scaniach z Nijman- Zeetank pod spojlerami widac anteny GPS? jak na polowe, czy chocby druga polowe dziewiecdziesiatych lat to musiala byc furora 😉 Swoja droga w obecnej firmie mam mozliwosc pociagac sobie naczepe dwuosiowa z szeroko rozstawionymi osiami i gdybym decydowal sie na zakup wlasnego zestawu t wybralbym prawdopodobnie ciagnik z osia ciagnaca i naczepa z wlasnie takim “spreadem”, bardzo wygodny zestaw do jazdy 😉

 5. pete379 napisał(a):

  Kurcze ten rosyjski DAF 95ATi SC z czarną ramą i felgami jak żywcem wyciagnięty z fabrycznych prospektów… Poezja.

 6. Adam napisał(a):

  InterKotlin z moich okolic. Do dziś prywaciarz ma te barwy.

 7. Motobianco napisał(a):

  Z perspektywy czasu fajnie się takie obrazki ogląda, ale niektóre z tych samochodów pewnie jeszcze można spotkać na naszych drogach.
  Zawsze mi się podobały kabiny w ciężarówkach Steyr, ciekawe kształty miały 😉

  • Janusz napisał(a):

   Pewnie, że można spotkać, bo mają tachograf na tarczki który rekiny biznesu wręcz uwielbiają ! 🙂
   Niedawno na rozładunku widziałem taką starą scanie z 1 zdjęcia, kierowca kleił pedał gazu na super glue, bo mu odpadł, mi za to ręce opadły do samej podłogi…

 8. krcr napisał(a):

  Tym wibratorem NG bym jeździł aż do opuchlizny członka 🙂 Trzyosiowa doczepa…
  Ale to musiało buczeć pod ładunkiem….

 9. Pawel napisał(a):

  Nie wiem czemu, ale Steyr chyba już zawsze będzie mi się kojarzył z wywrotkami, ewentualnie z gabarytami 😀

 10. maniek napisał(a):

  Część fotek robiona w okolicach zajazdu na PÓŁBORU oraz obecnego BP w Woźnikach (kiedyś Petrochemia) ?

 11. kazah napisał(a):

  Dla ciekawskich ta naczepa cysterna ciągnięta przez białe Volvo(z byłego już Bl- trans z Kędzierzyna) miała masę własną 21 ton!! Beczka była wykonana z ośmio milimetrowej blachy kajnerowej w której wożono ciekły etylen. Ten specyficzny ładunek bl trans woził jako jedyna firma w Polsce. Znajomy jeździł jednym z tych zestawów, a volvo, tylko nie jestem pewien czy akurat te ze zdjęcia jeździ do dziś tylko przerobione na wywrotke.

 12. egon napisał(a):

  ta beczka sprowadzona była z usa , pamiętam jak kiedys chłopaki mieli problem bo trzeba było wymienić piaste -w latach 90 tych na częsci czekali ze 2 miesiące

Odpowiedz

Dane wpisane w formularzu będą przetwarzane w celu dodania komentarza zgodnie z naszą polityką prywatności.