Ciężarówki z autopilotami dla wojska – niemieckie marki szykują nowe technologie

Powyżej: opancerzony Zetros w wersji 8×8

Wszystko wskazuje na to, że najbliższe lata przyniosą wzmożony popyt na ciężarówki wojskowe. Jednocześnie sami producenci takich pojazdów zapowiadają nowe, coraz bardziej zaawansowane technologie, mające zrobotyzować logistykę w pobliżu pola walki.

Pierwsza informacja na ten temat pochodzi z koncernu Daimler Truck. Jego specjalistyczna marka Mercedes-Benz Special Trucks ogłosiła podpisanie listu intencyjnego z firmą ARX Robotics, zajmującą się automatyzacją pojazdów terenowych. W oparciu o tę współpracę firmy mają zrealizować nowy projekt, polegający na przygotowaniu autopilotów dla wojskowych odmian Mercedesa Unimoga oraz Mercedesa Zetrosa (więcej o tym ostatnim przeczytacie tutaj). Poza tym system ARX Robotics ma zostać dostosowany do montażu w starszych, dostarczonych już ciężarówkach, pozwalając w ten sposób armii na naprawdę szeroką robotyzację transportu. Wszystko po to, by ciężarówki mogły wjeżdżać w najbardziej niebezpieczny teren bez narażania żołnierzy.

Prezentacja filmowa Path Autonomous Kit:

Druga informacja pochodzi od firmy Rheinmetall, również wywodzącej się z Niemiec i bardzo blisko związanej z marką MAN. Ten producent zapowiedział wielkie inwestycje w rozwój swojego własnego autopilota, zwanego Path Autonomous Kit. Właśnie z myślą o tej technologii zapowiada się otwarcie nowych centrów testowych w Niemczech, Skandynawii oraz Wielkiej Brytanii, a także rozwinięcie istniejącego już centrum testowego w Kanadzie. Co też ciekawe, Rheinmetall opublikował kilka szczegółów dotyczących swojego rozwiązania. Można się między innymi dowiedzieć, że Path Autonomous Kit pozwoli ciężarówkom na bezzałogowe dotarcie do celu nawet w przypadku całkowitego odcięcia systemu GPS. Wiadomo też, że rozwiązanie korzysta nie tylko zaawansowanych map i czujników, ale też ze sztucznej inteligencji, na bieżąco analizującej teren pokonywany przez pojazd. Poza tym przewiduje się tutaj funkcję tworzenia całych konwojów, które będą mogły pokonać uprzednio zaplanowaną trasę bez jakichkolwiek ingerencji człowieka.