Ciężarówki tankowane gazem z odpadów – od „demówek”, po świeżo wydawane Iveco

Biogaz to bardziej ekologiczna forma CNG (gaz sprężony) lub LNG (gaz płynny). Dzięki wytwarzaniu go z bioodpadów lub z produktów zwierzęcej przemiany materii, emisja CO2 jest tutaj niemal całkowicie wyeliminowana. W stosunku do zwykłego oleju napędowego, ograniczono ją o aż 95 procent.

Niestety stacje z biogazem pozostają wyjątkowo rzadkim widokiem. Tak naprawdę dopiero zaczynają się one pojawiać, a najnowsza rozpoczęła działalność w miniony poniedziałek. Obiekt ten znajduje się w północnych Włoszech, pod Turynem, a jednym z jego organizatorów była firma Iveco. Oczywiście nieprzypadkowo, jako że tuż za płotem stacji znajduje się autoryzowany dealer tejże marki.

Co to oznacza w praktyce? Jeśli ktoś weźmie na test ciężarówkę od dealera Iveco Orecchia, będzie to pojazd zatankowany właśnie gazem z odpadów. Jeśli ktoś kupi tam ciężarówkę, też będzie mógł odjechać od domu na biogazie. A jeśli siedziba przewoźnika będzie znajdowała się w najbliższej okolicy, regularnie zatankuje on to wyjątkowo czyste paliwo.

Poza sprzedażą biogazu, stacja z Turynu oferuje także zwykły gaz ziemny oraz ładowarki dla samochodów elektrycznych. Te ostatnie korzystają z energii, która wytwarzana jest przez cały zestaw paneli fotowoltaicznych, pokrywających dach obiektu. Można więc powiedzieć, że to prawdziwy przybytek ekologicznego napędu.