Ciężarówki pracujące w porcie w Montevideo, dwa lata temu – u nas pojechalibyśmy nimi na zlot zabytków

Ledwie wczoraj podawałem, że kraje Europy Zachodniej chcą pozbyć się z dróg „nieekologicznych” ciężarówek Euro 5. W kontraście do tych zapowiedzi przyjrzyjmy się więc zdjęciom z Urugwaju. Będą to fotografie sprzed niecałych dwóch lat, wykonane w czerwcu 2017 przez Adama Cholewę.

Na zdjęciach od Adama można przyjrzeć się samochodom ciężarowym obsługującym port kontenerowy w Montevideo, czyli stolicy kraju. Od razu uwagę zwracają tutaj pojazdy, których w Europie spodziewalibyśmy się tylko na zlocie klasyków. To Scanie serii 0 lub 1, a także Mercedesy z krótkimi przodami, zwane jako „Kurzhauber”.

Konstrukcyjnie pojazdy te wywodzą się jeszcze z przełomu lat 50-tych i 60-tych. Są to więc maszyny wyjątkowo proste i po prostu przestarzałe. Choć trzeba też zaznaczyć, że zarówno te klasyczne Scanie, jak i Mercedesy, powstawały w Ameryce Południowej znacznie dłużej, niż u nas. Nie muszą one więc być aż tak stare, na jakie wyglądają.

Szczególnie ciekawym przykładem jest tutaj „Kurzhauber”, którego w Argentynie produkowano co najmniej do 1997 roku. Pojazd ten miał nawet specjalną modernizację, przygotowaną wyłącznie dla Ameryki Południowej. Miała ona miejsce w 1982 roku, a objęte nią pojazdy posiadały kwadratowe reflektory i plastikowe atrapy chłodnicy. Właśnie takiego Mercedesa możecie zobaczyć powyżej.

Na fotografiach od Adama pojawił się też pewien klasyk z Ameryki. To ciągnik siodłowy marki International, na oko pochodzący z lat 70-tych. Innymi słowy, w momencie wykonania zdjęć mógł on mieć około 40 lat, a mimo to nadal dzielnie na siebie pracował.

Co natomiast z nowszymi pojazdami? Patrząc na powyższe zdjęcie, jako pierwszy stoi Mercedes-Benz Atron. To południowoamerykański model produkowany do 2016  roku, wyposażony w silnik przed kabiną i dzielący szoferkę z lekką serią europejskich ciężarówek Mercedes-Benz LK. Dalej zaparkował amerykański International z silnikiem pod kabiną, pochodzący z lat 90-tych. Daleko w tle stoi zaś Scania serii R, zaparkowana tuż obok swojej prapraprababci z serii 0 lub 1.

Co jednak szczególnie jest widoczne wśród samochodów nowych, to duże zainteresowanie pojazdami chińskimi. Jak zauważył Adam, w Montevideo powszechnie występowały ciężarówki marki Foton, jedna za drugą krążące w okolicach portu  Dało się je spotkać także w formie pojazdów bardziej specjalistycznych, jak na przykład budowlane.

Przy okazji warto dodać, że Foton jest marką bardzo blisko współpracującą z Mercedesem. Mercedes-Benz dostarcza dla tych pojazdów wiele własnych rozwiązań, co szerzej wyjaśniałem w tym artykule. Przy okazji Niemcy robią też całkiem niezły biznes. Bo skoro nie zarobią w Urugwaju na nowych Actrosach, to mogą chociaż zarobić na nowych Fotonach.

Foton Auman mijający się z Fordem Cargo pierwszej generacji: