OFERTY PRACYKONTAKT
665
Opublikowane 30 Październik, 2018

Ciężarówki z odpadami chemicznymi nieznanego typu – bez dokumentów, bez oznaczeń i na magnesie

By skontrolować te dwie ciężarówki, konieczna była współpraca Inspekcji Transportu Drogowego, Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska, a nawet Państwowej Straży Pożarnej. Wszystko dlatego, że pojazdy przewoziły odpady chemiczne niepewnego pochodzenia, bez wymaganej dokumentacji.

Komunikat WITD Katowice:

Piątkowym popołudniem 26.10.2018 r. w Gliwicach miał miejsce finał działań śledczych policji i kontrolnych inspektorów ITD, Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Katowicach – z pomocą strażaków Straży Pożarnej. Celem działań było skontrolowanie zgodności z prawem obrotu odpadami. Dwa pojazdy i dwóch przedsiębiorców nimi kierujących, którzy przewozili nieznane substancje, zostało skontrolowanych przez Inspektorów ITD, pod kątem przestrzegania przepisów dotyczących przewoźników drogowych.

Działania służb ujawniły, iż spod Krakowa przewożone było kilkadziesiąt tysięcy litrów nieznanych chemicznych odpadów ciekłych, wydzielających intensywną i nieprzyjemną woń. Do bezpiecznego pobrania próbek tych substancji wezwani zostali na miejsce strażacy wyposażeni w sprzęt ochrony dróg oddechowych. Inspektorzy WIOŚ zajmą się badaniem tych próbek w celu szczegółowego ustalenia składu tych cieczy.

Na wstępie już stwierdzono, że pojazdy nie były odpowiednio oznakowane tablicami z informacją o przewozie odpadów, oraz że brak jest wymaganej dokumentacji wskazującej jednoznacznie na rodzaj przewożonych odpadów. Natomiast okazana, skąpa dokumentacja wskazywała inne miejsce przeznaczenia odpadów niż to, gdzie faktycznie pojazdy dotarły.

Inspektorzy skontrolowali również zapisy tachografów obydwu pojazdów jak i czasy aktywności i odpoczynków obydwu kierowców-przedsiębiorców. W wyniku poczynionych ustaleń ujawniono, iż jeden z przedsiębiorców w dniu kontroli jeździł na karcie drugiego kierowcy-przedsiębiorcy, gdy w tym samym czasie ten drugi – jadąc bez karty w tachografie – używał magnesu w celu zafałszowania zapisów tachografu.

Oprócz tych manipulacji stwierdzono również u każdego z kierowców po kilka naruszeń z zakresu czasu jazdy, przerw i odpoczynków. Łączna kara z tytułu stwierdzonych nieprawidłowości u obydwu przedsiębiorców opiewa na łączną kwotę ponad 57 tys. złotych, jednakże ustawowe ograniczenie nakładanej kary spowoduje jej ograniczenie dla każdego kontrolowanego po 12 tys. zł.

Ten wpis ma 36 komentarzy

 1. Rafał napisał(a):

  Wysokość kary to śmiech na sali! Nikła nadzieja w sądzie.

 2. Kier napisał(a):

  Przede wszystkim zabrać licencje. To jest typowy przykład patologii w transporcie. A te kary sa zbyt niskie. Pozostaje pytanie: skąd biorą sie takie odpady w tej branży???

  • ??? napisał(a):

   @Kier Seba ma socjal i robi prawko. Chce tylko kasy i nie ma pasji, dla nie go to tylko praca. Pracodawca proponuje wyższe wynagrodzenie nie wiadomo za co. Jedzie po ładunek na lewych i podejżanych papierach. Zna tylko lokalizację gdzie ma dojechać nie wie co nawet przewozi bo go to nie interesuje. A śmieci bardziej opłaca się wywozić i np. podpalać co było widać u nas wiosną i latem zamiast recyklingować u siebie (patrz UK).

 3. fikus72 napisał(a):

  Prawo powinno pozwalać zamknąć ich w jednym szczelnym pomieszczeniu wraz z przewożonymi chemikaliami ; do czasu aż sobie przypomną dokąd jechali i co wieźli. Do tego przepadek mienia i zakaz prowadzenia dzialalności na okres 10 lat !

 4. Dzak napisał(a):

  Taaa i może jeszcze kare śmierci dla kierowców. Brak słow na komentujących… Wiadomo jak wygląda biznes w Polsce, każdy się chwyta wszystkiego jak leci byle były pieniądze a wy komentujący tutaj macie takie pojęcie o biznesie że głowa boli 😀

  • Ortalion Trenera napisał(a):

   Większość Polaków ma pojęcie o narzekaniu …

   Pozdrawiam zadowolonych

  • 13*60 R napisał(a):

   Za to ty chłopcze nigdy nie bierz się za jakikolwiek biznes !
   Aż żal czytać takich kretynizmów !

  • kris napisał(a):

   Kolego co pier…. Przecież to potencjalni zabójcy. Gdyby taki zestaw się przewrócił to nawet nie wiadomo by było jak to neutralizować bo w żaden sposób nie oznakowane. Ja rozumiem że każdy chce zarobić i że jest ciężko ale są jakieś granice. A to właśnie przez takich idiotów jest taki syf w transporcie. Za to powinni iść siedzieć.

  • kris napisał(a):

   I żeby było jasne prowadzę transport od 15 lat i da się jeździć i zarobić bez robienia takiego ciulstwa.

  • Zwyrol napisał(a):

   I właśnie ty jestem takim.Januszem- dziadem co to transport od środka niszczy

  • Patriota napisał(a):

   Widzisz, ale chodzi o równanie do góry a nie w dół. Ja chcę, żeby moje dzieci mogły w tym kraju prowadzić normalnie biznes na poziomie takim jak w Niemczech, a nie ciągle polaczki-cebulaczki twojego pokroju, srające te farmazony „no wiesz kolego, ja jestem polakiem, musze kurwa krasc, musze kombinowac i psuc wlasny kraj!” – kolego, ty przynosisz swoją postawą wstyd Polakom i Polsce. Prawdziwy Polak jest uczciwy – a ty gadasz jak skończony patologiczny plebs.

 5. patyk napisał(a):

  Oho znalazł się obrońca uciśnionych

 6. Jucar napisał(a):

  Dzak, jeśli uległbyś chorobie z powodu przywiezionych do kraju odpadów. Albo ktoś z Twojej rodziny to wówczas również mówiłbyś, że to jest biznes? Przyganiał kocioł garnkowi.

 7. Bulion napisał(a):

  Taa… Jak by Ci zakopali to koło domu to byś inaczej gadał. Bardzo dobrze ze Paną kierowcą – przedsiębiorcą skończyło sie to przedsięwzięcie.

 8. rs7 napisał(a):

  @Dzak: Tym swoim komentarzem wlasnie wystawiles swiadectwo swojej glupocie! Gratuluje stary podejscia do tematu. Az strach zapytac za co ty sie lapiesz aby zarobic pieniadze “w biznesie”. Tak czy siak powodzenia, bo cos czuje ze niedlugo tu poczytamy newsa z toba w roli glownej….

 9. JacekKaszuby napisał(a):

  Ale swoja droga to kolesie mieli pecha ze wlasnie to ich zatrzymano do kontroli. Czyzby dwa zestawy zatrzymali a kilka pojechalo dalej??

 10. 13*60 R napisał(a):

  Co do dziadów – jeśli kary za wiezienie pełnej naczepy jakiegoś chemicznego gooowna wynoszą takie śmieszne pieniądze ( w zasadzie kary za minutki z tacha) to rzeczywiście żyjemy w jakimś mocn poje…chanym kraju.
  To i trudno się dziwić skoro ustawodawca tak pięknie pielęgnuje tego typu patologie.

  Teraz w modzie jest minutka nocna a nie jakieś tam mało ważne odpady !!!

 11. joł napisał(a):

  może czas ten biznes zmienić. Tylko kary razy 10 i już patologii wiele mniej by było

 12. Kiero napisał(a):

  .. Do Dzak…. Ale jak można śr… C w swoje gniazdo? Na bank wiedzieli co wioza i jestem za… Zabrać licencje i zakaz działalności… Pokryć koszty utylizacji badań itp… Może jeszcze to gdzieś w lesie by wysłali? Albo w jakimś starym kamieniolomie.? Pewnie tak by było czysty zysk a tak niech dziady poczują… Ta ekologię ile to kosztuje…

  • Kierowca złodziej napisał(a):

   A myślisz dlaczego jechało to na ruchomych podłogach ?!
   Noc, stara żwirownia na uboczu, cofa na skarpę i wszystko ładnie, pięknie leci do dołu, co bardziej bezczelni nawet tego nie zasypują spychaczem …

 13. Dexter napisał(a):

  Bandytyzmu nie nazywaj biznesem, to jest trucie nas wszystkich.Ten syf jest potem w powietrzu glebie i wodzie. Trafia do roślin mięsa itp.,zjadasz go ty twoje dzieci i inni. Później się dziwimy skąd lawina nowotworów i innych chorób. A pseudo biznesmeni kombinatorzy, bandyci powinni w kryminale gnić.

 14. Dexter napisał(a):

  Zapomniałem dodać,że kierowcy w tym układzie są tylko malutkimi płotkami,prawdziwi winowajcy są schowani, ale powinno się iść po nitce do kłębka i do nich dojść. Tu powinien działać aparat państwa prawa.

 15. Tomek napisał(a):

  Myślę że pora na jakiś ranking największych patałachów transportu . Ci zajęliby pierwsze miejsce,Pewnie szybko udałoby się stworzyć całkiem pokaźną listę przewodników ktorch trzeba bez żadnych skrupułów wyeliminować z rynku, bo wszystko powinno mieć jakieś granice.

 16. Nakręcony napisał(a):

  .. panowie, panowie, nie lepiej od razu cało rodzine na Sybir a wieś spalić i zaorać :)))

 17. Użytkownik* napisał(a):

  kierowcy zglaszac anonimowo do itd takie przewozy. Niech dziady same sobie woza podejrzane ladunki. Nasze wnuki nie będą przez nas zatruwane!

  • kitty napisał(a):

   Można iść jeszcze dalej,reaktywowac ORMO.Wszyscy konfidenci będą mogli legalnie działać.

   • fikus72 napisał(a):

    Konfidenci zawsze działali legalnie – gdybyś tego nie wiedział…albo pobierali wynagrodzenie albo “były im odpuszczane tzw.pomniejsze grzechy”-pobicie, włamanie itp.

    Jeżeli uważasz ze Polska dalej powinna być śmietnikiem Europy , za recykling którego to TY m.in. będziesz płacił z podatków -zamiast np.wybudowania nowego chodnika (podczas kiedy KTOŚ wziął tzw. “wziątkę” na swoje prywatne cele) to GRATULUJĘ !

 18. Lkw napisał(a):

  Dzak@
  no i widzisz Dzak, jesteś kolejnym “dziadem” który za pieniądze rodzinę by sprzedał. Nie pisz bzdur, że ktoś nie ma pojęcia o biznesie bo tym wpisem pokazales, ze jesteś mało inteligentny wręcz głupi. Życzę Tobie żeby taką chemię za twoim domem wylali, może wtedy zabierzesz rozumu.

 19. 13*60 R napisał(a):

  A co do tych dwóch debili mających po składzie złomowym – powinni ich wsadzić na długie lata a złom i resztę skonfiskować na koszty utylizacji odpadów.

  Niestety -pisałem już wcześniej – nasze nieudaczniki specjalizują się w minutkach fiskalnych a nie w sprawach ważnych i poważnych.

 20. fikus72 napisał(a):

  @Dzak…

  Oczywiście że kary śmierci nie dostaną ale mam nadzieję że oprócz kary administracyjnej nałożonej przez ITD po wykonaniu specjalistycznych badań chemicznych Prokurator przedstawi im zarzut z art.165 Kodeksu Karnego…a wtedy te 12 tys.będzie “tylko pestką” !!!

  Zarówno z artykułu jak i komunikatu ITD wynika że świadomie wykonywali ten transport i dobrze wiedzieli gdzie, co i jak – ale nabrali wody w usta. To że akurat w duecie zostali zatrzymani może świadczyć “że ktoś wystawił jeleni” ; tym bardziej to świadczy o ich inteligencji.

 21. 13*60 R napisał(a):

  Czy teraz już wiecie po co tej “uczciwej unii” było potrzebne otwarcie granic ??

 22. realista napisał(a):

  Przecież te odpady to potencjalny zabójca i rakotwórcze źródło. Ktoś kto to wwozi świadomie jest po prostu kretynem, bo to później idzie albo w wody gruntowe albo w powietrze i TRUJE ! Jak myślicie skąd tylu rakowców w Polsce ? Właśnie przez takich “Januszy biznesu”… rączki zaciera bo zarobki, ale nie myśli że za parę lat może zdechnąć na raka debil jeden.

 23. Mir napisał(a):

  Za pare ojro pewnie i goowno by do swojega kraju przywozili.Noz sie otwieara w kieszeni.
  Co to za ptak co własne gniazdo kala???

 24. Arathi napisał(a):

  Co to jest za ustawowe ograniczenie kary? Co to za bezsens i szkodliwy dla Kraju pomysł?!

  W takiej sytuacji prawo powinno być dość proste – przedsiębiorcy/kierowcy dożywotnio powinni stracić zarówno prawo jazdy, prawo do wykonywania jakiejkolwiek działalności gospodarczej, a ciężarówki, za pomocą których dokonano przestępstwa powinny z automatu stać się własnością skarbu państwa. Dodatkowo 5 lat prac społecznych. Trzeba działać, prawo musi być twarde i surowe – to jest działanie terrorystyczne, ci ludzie mogli zabić setki niewinnych osób.

 25. Dzak napisał(a):

  OHO ale się burza zrobiła, tak się składa że transport to tylko takie moje małe zainteresowanie bohaterzy! Pracuje w innej branzy i trzymam się z dala od transportu 😀 Każdy tu komentujący to taki właśnie bohater co myśli że w innych krajach jest pięknie, czysto, nikt nie wywozi odpadów na lewo i tylko w Polsce jest burdel i dziadostwo, ojjj Panowie nic w zyciu nie widzieliście 😉

Odpowiedz

Dane wpisane w formularzu będą przetwarzane w celu dodania komentarza zgodnie z naszą polityką prywatności.