OFERTY PRACYKONTAKT
665
Opublikowane 22 Styczeń, 2018

Ciężarówki marki Star mogą wrócić do produkcji – Grupa Zasada chce zainwestować w ich powrót

ciezarowki_wojskowe_mspo_2016_9

Grupa Zasada, dwie dekady temu bezskutecznie próbująca uratować markę Jelcz, chce teraz zainwestować w markę Star. Plan przewiduje przywrócenie starachowickiej firmy na rynek i rozpoczęcie produkcji nowych samochodów ciężarowych.

Jak wiadomo, Star został w 1998 roku przejęty przez firmę MAN. Do 2006 roku produkowano ciężarówki składające się z polskich, niemieckich oraz austriackich elementów. Następnie natomiast polska marka została zupełnie wygaszona, a fabryka w Starachowicach zajęła się produkcją MAN-owskich autobusów.

Historię przejęcia firmy Star opisywałem tutaj.

Od razu rodzi się więc pytanie, czy Grupa Zasada ma prawo posługiwać się marką Star oraz czerpać z jej historii? Pierwszy problem został już pokonany – Niemcy przekazali Grupie Zasada dokumentację techniczną Starów. Pozostaje jednak problem z samą nazwą oraz z logo – Grupa Zasada zgłosiła się do Niemców z prośbą o ich pozyskanie, uzasadniając to lokalnymi tradycjami. MAN nadal jednak na to nie odpowiedział.

Kolejna sprawa to konkretny plan Grupy Zasada – kto miałby wytwarzać polskie ciężarówki? Ma za to odpowiadać firma Autobox, należąca do Grupy Zasada i stale współpracującej z polskim wojskiem. Autobox specjalizuje się w modernizowaniu Starów 266, montując na nich nowe kabiny, układy napędowe, zabudowy, a nawet układy pneumatyczne. Koszty takiej modernizacji to połowa kosztu zakupu nowej ciężarówki, a wojskowa użyteczność odnowionego pojazdu określana jest na kolejne 20 lat. Nic więc dziwnego, że tylko w 2018 roku Autobox ma przygotować dla wojska aż 100 takich maszyn.

Stary 266M2 oraz SAS-y, budowane przez Autobox, pokazywałem tutaj.

W ostatnich latach Autobox zwiększył zatrudnienie do 130 osób, rozbudował swoją halę i ją unowocześnił. Ponadto firma rozwinęła też produkcję odśnieżarek lotniskowych, dystrybuowanych przez swojego partnera w Danii. Jeśli natomiast chodzi o budżet na rozwój, to Grupa Zasada szykuje tutaj około 13 milionów złotych. Mają to być pieniądze pozyskane ze sprzedaży udziałów w Specjalnej Strefie Ekonomicznej Starachowice.

Biorąc pod uwagę powyższe, można się spodziewać, że nowe Stary byłyby pojazdami przede wszystkim dla wojska lub do użytku w trudnym terenie. Osobiście spodziewałbym się tutaj rozwinięcia konstrukcji Starów 266, z wykorzystaniem nowoczesnego silnika i nowocześniejszych kabin. Byłyby to więc podobne pojazdy, jak Stary modernizowane obecnie przez Autobox, lecz całkowicie bazujące na nowych częściach. Niewykluczone przy tym, że polskie ciężarówki miałyby chińskie kabiny, a nawet chińskie silniki. Autobox korzysta teraz bowiem z takich elementów, tworząc pojazdy o nazwie SAS (poniżej).

ciezarowki_wojskowe_mspo_2016_1

Ten wpis ma 12 komentarzy

 1. zzzzzz napisał(a):

  Nie ma szans na odzyskanie marki “STAR” – nazwa jest chwytliwa eng- Gwiazda-, więc Niemce nie mogą sobie na to pozwolić, nie po to przejęli Starachowice by Polacy mieli własne marki ciężarówek. I kropka.

  PS. Pisanie, że Zasada ratował/ próbował ratować polskie marki jest moim zdaniem mocnym nadużyciem…. – tak “ratował”, że nic z nich nie zostało.

  • pete379 napisał(a):

   Takie ratowanie jak gaszenie plonacej osoby gasnica sniegowa… Oparzenia II stopnia i odmrozenia też II stopnia gwarantowane. Zagrożenie życia to samo.

 2. Arek napisał(a):

  Buahaha…firma zasada czyli mercedes…polaczenia stara z mercedesem czyli 50 procent polskiego g..i reszta chlamu od mercedrsa..sam wspolczesny mercedes to jedno wielkie g..

 3. Stefan napisał(a):

  Ta cała ;; Grupa zasada ;; to działa jak ruski trofiejszczyk po wojnie !! Jak była koniunktura na autobusy to wyciol wszystko i zaczął składać busy jak teraz widzi mamonę na horyzoncie w postaci zamówień dla wojska to będzie : Stara: reaktywował !! Jak by trzeba było robić parasole gdzie się w pewnej części ciała otwierają i zyskiem sprzedać to pewnie zamknął by stara i robił parasole to taka gospodarcza lajza gdzie nie ma żadnej koncepcji na produkcje ani własnej myśli przewodniej ;; tylko trzeba rzucic mu jakaś plotkę ze wojsko już wybrało to i koncepcja powrotu :: stara; się skończy

 4. fordson napisał(a):

  Sprawę reaktywacji Stara,omówili poprzednicy powyżej.
  Ja natomiast chciałem wtrącić słówko o Man-ie , “wygasili” po przejęciu taką firmę jak Neoplan. Każdy z branży autobusowej wie że były autobusy i Neoplany. Taka to firma Man.

  • kazah napisał(a):

   Prawdopodobnie żeby wykosić konkurencję to oprócz Neoplana i Stara “wygasili” jeszcze Steyr, Saurer, Bussing, OAF, ERF, Graf & Stift. Ciekawi mnie czy teraz Man zostanie wygaszony przez koncern VW który stał się jego właścicielem pare lat temu?

 5. andrzej napisał(a):

  Tak a’propos historii pojazdow tej marki. Pamietam jak w 2005 roku, w miescie Galway spotkalem Polaka ktory przyjechal tam Starem z Polski. Co prawda tak naprawde byl to7.5 tonowy MAN serii L z kurnikiem, ale wyprodukowany jeszcze jako Star w Starachowicach 😉

 6. El Pieso napisał(a):

  Ja dodam od siebie że ten cały MAN to taka sama komuna jak Star przed pierestrojką 😉
  Nadzatrudnienie też tam jest i jadą na marce.

 7. egon napisał(a):

  star nigdy nie był gwiazdą i nigdy nie bedzie ponieważ nikt nie jest tym zainteresowany , moze pewnym odświerzeniem był star 1142 turbo ale zywotnośc tego była niewielka , -zacieralo sie łożysko i wymiany wymagał wałek , zapiekały sie sruby sprązarki , po ukręceniu łba trzeba bylo wierceniem usuwac trzpien sruby, itd itd , w 1999 r star sprzedał 280 pojazdów bo kazdy woli auto zachodnie

  • dono napisał(a):

   Zachodnie byly trwalsze, wygodniejsze, po prostu nowoczesniejsze. Nie uda nam sie dogonic czolowki, zostaje nisza. Caly czas jest niewielki staly popyt na sprzet typu Star 266, glownie w wojsku. Im trzeba sprzetu, ktory naprawi szwej na poligonie.

   • Star napisał(a):

    Większych bzdur nie słyszałem, sprowadzano szrot z zachodu bo taka była wtedy “moda i koniunktura”, a do dziś żadna z takich ciężarówek nie przetrwała bo były kiepściutkiej jakości to raz, a dwa wyjeżdżone na zachodzie, czym oczywiście Polacy się kompromitowali olewając swoje nowe, a sprowadzając złom z zachodu. Stary jeżdżą do dziś z powodzeniem (nawet 30-40 letnie sztuki), gdy złomu używanego zagranicznego już dawno na drogach nie widać, a popularność Stara za granicą była ogromna, chociażby kraje arabskie czy Tajlandia gdzie Star wygrał z zachodnimi trupami bo po prostu się nie psuł. Star pod koniec lat 90. był wygaszany więc nie dziwota, że tak mało pojazdów sprzedał.

Odpowiedz

Dane wpisane w formularzu będą przetwarzane w celu dodania komentarza zgodnie z naszą polityką prywatności.