Ciężarówki marki Star mogą wrócić do produkcji – Grupa Zasada chce zainwestować w ich powrót

ciezarowki_wojskowe_mspo_2016_9

Grupa Zasada, dwie dekady temu bezskutecznie próbująca uratować markę Jelcz, chce teraz zainwestować w markę Star. Plan przewiduje przywrócenie starachowickiej firmy na rynek i rozpoczęcie produkcji nowych samochodów ciężarowych.

Jak wiadomo, Star został w 1998 roku przejęty przez firmę MAN. Do 2006 roku produkowano ciężarówki składające się z polskich, niemieckich oraz austriackich elementów. Następnie natomiast polska marka została zupełnie wygaszona, a fabryka w Starachowicach zajęła się produkcją MAN-owskich autobusów.

Historię przejęcia firmy Star opisywałem tutaj.

Od razu rodzi się więc pytanie, czy Grupa Zasada ma prawo posługiwać się marką Star oraz czerpać z jej historii? Pierwszy problem został już pokonany – Niemcy przekazali Grupie Zasada dokumentację techniczną Starów. Pozostaje jednak problem z samą nazwą oraz z logo – Grupa Zasada zgłosiła się do Niemców z prośbą o ich pozyskanie, uzasadniając to lokalnymi tradycjami. MAN nadal jednak na to nie odpowiedział.

Kolejna sprawa to konkretny plan Grupy Zasada – kto miałby wytwarzać polskie ciężarówki? Ma za to odpowiadać firma Autobox, należąca do Grupy Zasada i stale współpracującej z polskim wojskiem. Autobox specjalizuje się w modernizowaniu Starów 266, montując na nich nowe kabiny, układy napędowe, zabudowy, a nawet układy pneumatyczne. Koszty takiej modernizacji to połowa kosztu zakupu nowej ciężarówki, a wojskowa użyteczność odnowionego pojazdu określana jest na kolejne 20 lat. Nic więc dziwnego, że tylko w 2018 roku Autobox ma przygotować dla wojska aż 100 takich maszyn.

Stary 266M2 oraz SAS-y, budowane przez Autobox, pokazywałem tutaj.

W ostatnich latach Autobox zwiększył zatrudnienie do 130 osób, rozbudował swoją halę i ją unowocześnił. Ponadto firma rozwinęła też produkcję odśnieżarek lotniskowych, dystrybuowanych przez swojego partnera w Danii. Jeśli natomiast chodzi o budżet na rozwój, to Grupa Zasada szykuje tutaj około 13 milionów złotych. Mają to być pieniądze pozyskane ze sprzedaży udziałów w Specjalnej Strefie Ekonomicznej Starachowice.

Biorąc pod uwagę powyższe, można się spodziewać, że nowe Stary byłyby pojazdami przede wszystkim dla wojska lub do użytku w trudnym terenie. Osobiście spodziewałbym się tutaj rozwinięcia konstrukcji Starów 266, z wykorzystaniem nowoczesnego silnika i nowocześniejszych kabin. Byłyby to więc podobne pojazdy, jak Stary modernizowane obecnie przez Autobox, lecz całkowicie bazujące na nowych częściach. Niewykluczone przy tym, że polskie ciężarówki miałyby chińskie kabiny, a nawet chińskie silniki. Autobox korzysta teraz bowiem z takich elementów, tworząc pojazdy o nazwie SAS (poniżej).

ciezarowki_wojskowe_mspo_2016_1