Ciężarówki marki Hyundai zadebiutują także w Austrii – będą to 26-tonowe podwozia na wodór

Na zdjęciach widzicie nowego Hyundaia Xcient Pro, szerzej opisywanego tutaj.

Wejście Hyundaia na europejski rynek samochodów ciężarowych jest już niemalże pewne. Co więcej, teraz sprawa dodatkowo się potwierdziła, jako że inwestycję w południowokoreańskie ciężarówki zapowiedział drugi klient.

Droga Hyundaia do Europy ma być bardzo nietypowa, jako że południowokoreański producent zadebiutuje u nas z ciężarówkami wodorowymi. Technologia ta już od lat rozwijana jest w osobowych autach tej marki, natomiast teraz została przeniesiona także do ciężarówek.

Zgodnie z zapowiedziami z ubiegłego roku – opisywanymi tutaj – pierwsze takie ciężarówki na wodór mają pojawić się w Szwajcarii. Powinny one tam dotrzeć jeszcze przed końcem bieżącego roku, natomiast cztery lata później Szwajcarzy mają ich mieć dokładnie tysiąc. W większości będą to 18-tonowe solówki, które na jednym tankowaniu wodoru przejadą do 400 kilometrów.

Teraz natomiast mamy kolejną taką zapowiedź, tym razem pochodzącą z Austrii. W jej przypadku podaje się nie tylko bardzo konkretne liczby, ale też dokładną nazwę klienta. Ma to być sieć marketów MPreis, działająca w Tyrolu i dysponująca obecnie własną flotą 42 ciężarówek. Są to przede wszystkim MAN-y TGX z przyczepami, wykonujące typowo dystrybucyjną pracę.

W siedzibie firmy MPreis, ulokowanej w miejscowości Völs, trwają właśnie przygotowania do produkcji wodoru. Już w przyszłym roku w firmie mają się natomiast pojawić trzy pierwsze ciężarówki marki Hyundai, właśnie z wodorowym napędem. Samochody te będą 26-tonowymi podwoziami pod zabudowy, wyposażonymi w 471-konne silniki elektryczne i oferującymi 400 kilometrów zasięgu.

Współpraca między MPreis a Hyundaiem ma też mieć charakter długofalowy. Sieć marketów już bowiem zapowiedziała całkowitą rezygnację z silników diesla, w stu procentach przechodzą na dystrybucję na wodorze. Zgodnie z oficjalnym planem, powinno się to wydarzyć do 2027 roku. A że Tyrol jest krainą dosyć zwariowaną na punkcie ekologicznego transportu, wszystko wydaje się jak najbardziej możliwe.

Obecna flota MPreis: