OFERTY PRACYKONTAKT
rekrutuj 40ton665
Opublikowane 19 Kwiecień, 2018

Ciężarówki mają zużywać o 24 proc. mniej paliwa – duże firmy oczekują tego od Komisji Europejskiej

Do 2025 roku samochody ciężarowe mają zużywać o 24 proc. mniej oleju napędowego. Nie jest to żaden rządowy plan, a po prostu oczekiwanie największych europejskich firm. Takie życzenie wyraziły one w liście do przewodniczącego Komisji Europejskiej, Jean-Claude Junckera.

Pod listem podpisało się 36 przedsiębiorstw, w tym między innymi Carrefour, IKEA, czy Nestle. Wszystkie one oczekują, że Komisja Europejska narzuci producentom ciężarówek bardzo restrykcyjne normy emisji CO2. To natomiast byłoby jednoznaczne z normami zużycia paliwa, które jest wprost proporcjonalne do emisji CO2.

Według autorów listu, do 2025 roku zużycie paliwa powinno zmniejszyć się o 24 proc. Byłoby to korzystne dla środowiska naturalnego, a także obniżyłoby koszty transportu. Roczna oszczędność na jednej ciężarówce wyniosła by około 7,7 tys. euro euro.

Podpisane pod listem firmy proszą o coś jeszcze. Miałby to być działania Komisji Europejskiej, które jak najszybciej sprowadzą na rynek pełną ofertę ciężarówek elektrycznych. A co na to sama Komisja? Tego dowiemy się w przyszłym miesiącu, gdy odbędą się obrady dotyczące właśnie kolejnych norm dla ciężarówek.

Ten wpis ma 9 komentarzy

 1. Cass napisał(a):

  Nestle i ikea niech sie zajma swoimi magazynami a nie oczekuja cudow od innych firm 🙂

 2. Lukikuki napisał(a):

  To my oczekujemy od tych firm aż przestaną sprzedawać badziew niezdrowa żywność i wyeliminuja ze swoich produktów 100% składników chemicznych które Troja ludzi i środowisko oraz je zanieczyszczają

 3. Miechal napisał(a):

  Zakladajac ze obecnie ciagnik spala 30l/100km, a robi przecietnie w granicach 150-200tys km w roku, to oszczednosc na poziomie 24% to okolo 7l/100km, wiec wychodzi ze jest to jakies ok. 14tys euro zaoszczedzone rocznie na paliwie. Czy to mozliwe?
  w 2010 roku zuzycie bylo srednio na poziomie 35l/100km, wiec to okolo 14% mniej. Wg mnie realnie mozna myslec wlasnie na oszczednosci w granicach 10-15% max w perspektywie najblizszych 7lat, czyli przewaznie 2% mniej na kazdy rok. Dla przykladu nowa generacja Dafów pali srednio 2l mniej niz poprzednia.

 4. Dawid napisał(a):

  A od IKEI, zakończenie promowania małżeństw homoseksualnych.

 5. Hades napisał(a):

  Ta my rzadamy czystych toalet i prysznicy.

 6. Michal napisał(a):

  Niech zlikwiduja fix termin i wtedy bedziemy jechac spokojniej i juz zyskamy 5 % , tu 5% tam 3% i sie uzbiera. Niech sprawia ze sprzet bedzie trwaly i naprawialny a nie produkcja smieci. Kiedys mialem Nokie 6 lat, teraz ciezko telefon miec 2 -3 lata, do tego ladowarki sluchawki kabel pudelka i inne göwna. I inne sprzety ktore nas otaczaja. Wabrzezno domaga sie dostepu do morza !

 7. Tytus napisał(a):

  Tylko niech powiedzą jak to zrobić ? Sztaby inżynierów dwoją się i troją by obniżyć zużycie paliwa o kilka procent,a co dopiero o 1/4.Wygląda mnie to na kolejny spisek który ma przeforsować jakieś idiotyczne rozwiązania w Europie.UE jest coraz ostrożniejsza w takich krokach,bo jej notowania lecą na pysk,ale nie jest żadną tajemnicą,że właściciele takich wielkich firm jak tu wspomniane są bardzo blisko ze światem polityki.

 8. Stefan napisał(a):

  Są takie kraje na świecie jak USA ze ciężarówka nie pali tylko ;; hlo;; silnik pracuje 4pory roku w dzień i w nocy i to nie 12 litrowy tylko 14 lub 15 litrowy norma jest 50-58 litrów na 100 albo i więcej to co Europa zaoszczędzi to Ameryka przepali ; ja mam prośbę do komisji europejskiej aby kanałami dyplomatycznymi wpłynęli na to aby ten skansen ekonomiczny zaczął tez szukać oszczędności w transporcie a skorzystają na tym wszyscy !

 9. Paweł napisał(a):

  Czemu na 99% zdjęć np. na 40ton.net jest chociaż jedna Scania S lub R…
  P.S Dla mnie te nowe Scanie są piękne

Odpowiedz

Dane wpisane w formularzu będą przetwarzane w celu dodania komentarza zgodnie z naszą polityką prywatności.