Ciężarówki mają jeździć objazdami, by nie zbliżać się do szkół. Jest nawet pomysł na specjalną aplikację

Aplikacja dla kierowców ciężarówek, która zaplanuje trasę z pominięciem ulic przyległych do szkół – oto zupełnie nowy, kontrowersyjny pomysł na poprawę bezpieczeństwa.

Autorem całej idei jest organizacja Bezpieczny Ruch Drogowy w Holandii, wspierana przez jedną jedna z holenderskich firm ubezpieczeniowych. Oba podmioty doszły do wniosku, że samochody ciężarowe stanowią śmiertelne zagrożenie dla dzieci. Szczególnie zagrażają zwłaszcza tym dzieciom, które nie są przyzwyczajone do samodzielnego poruszania się po ulicach.

Organizacja wskazuje też statystyki, które mają uzasadniać to twierdzenie. Wynika z nich, że w pierwszym miesiącu roku szkolnego dochodzi do dwukrotnie większej ilości potrąceń dzieci, niż w każdym innym miesiącu roku. Średnio ma być to nawet 150 potrąceń dzieci miesięcznie.

Jak na razie opisywana akcja ograniczyła się do apelu w holednerskich mediach. Wszem i wobec apeluje się do kierowców ciężarówek, by unikali bezpośredniego otoczenia szkół. Wspomniana aplikacja ma natomiast uzupełnić akcję, by ułatwić kierowcom szukanie objazdów. Nadal jednak nie wiadomo, czy program zostanie przygotowany jeszcze w tym roku.