Ciężarówki i ich kierowcy z różnych części świata, czyli fascynujące dzieła francuskiego fotografa

Zastanawialiście się kiedyś jak wygląda ciężarowy transport drogowy w Afganistanie? Jak jeździ się po Południowej Afryce, a jak po Ekwadorze? Jak wyglądają ciężarówki wożące dostawy do Tokio? A może lubicie pooglądać sobie stare Kamazy na rejestracjach z Azerbejdżanu i Kambodży? Jeśli tak, to koniecznie powinniście zapoznać się z imponującą kolekcją fotografa imieniem Claude Barutel.

Ten pochodzący z Francji miłośnik fotografowania samochodów ciężarowych specjalizuje się właśnie w uwiecznianiu ich w czasie pracy w najdalszych zakątkach naszego globu. W łącznie 95 albumach, które znajdziemy na serwisie flickr, Claude Barutel umieścił m.in. fotografie z Japonii, Peru, Bośni, Izreala, Iraku, Bułgarii, czy Nigerii. Wszystkie te kraje mógłbym zresztą wymieniać niemalże bez końca, bo wspomniane albumy prezentują po prostu wyjątkowy przekrój całego transportowego świata. Zobaczyć można na przykład kilkudziesięcioletnie, europejskie ciężarówki pokroju Volvo F12, które pracują na tle super nowoczesnych zabudowań Kataru, czy tureckie place budowy, na których można zobaczyć kilkadziesiąt ciągników Ford Cargo oraz Mercedes-Benz Axor zaparkowanych obok siebie. Można też zobaczyć jak poszczególne narody preferują konkretne marki i typy pojazdów, ozdabiając jest ponadto w charakterystyczny dla siebie sposób.

Żeby było ciekawiej, na zdjęciach zobaczymy nie tylko same ciężarówki oraz infrastrukturę, po której się one poruszają, lecz także liczne zdjęcia kierowców. Byli oni bowiem fotografowani na tle swoich pojazdów, często pozując z prawdziwą dumą.

Dosyć jednak mojego gadania, bo tak naprawdę nie jest ono tutaj szczególnie potrzebne – wszystkie fotografie mówią po prostu same za siebie. Zapraszam do przeglądania, wszystkie albumy Claude Barutela można zobaczyć po kliknięciu na poniższe zdjęcie:

claude_barutel_ciezarowki_caly_swiat