Dwie ciężarówki, lecz kierowca tylko w pierwszej, czyli jakie konwoje naprawdę wyjadą za rok na drogi

daf_konwojJakoś w połowie maja (TUTAJ) pisałem, że już w przyszłym roku na holenderskie autostrady mają wyjechać testowe ciężarówki, w których na jeden pojazd przypadnie tylko… pół kierowcy. Co więcej, już za pięć lat tego typu konstrukcje mają podobno być drogową normą. Będzie to możliwe za sprawą rozbudowanego systemu podążania ciężarówek jedna za drugą, dzięki któremu kierowca miałby zasiadać tylko w pierwszej ciężarówce, zaś druga podążałaby za nią krok w krok, w sytuacjach awaryjnych wykazując się za to własną, sztuczną inteligencją. Wszystko to wzbudziło w Was oczywiście raczej negatywne emocje, a także trochę niedowierzania. Okazuje się jednak, że owe niedowierzanie było jak najbardziej mylne.

Holenderskie media, nawet te zupełnie nie związane z transportem, zaczęły ostatnio rozpisywać się na temat projektu oraz jego faktycznego startu. Dlaczego? Powód jest bardzo prosty – tamtejszy minister infrastruktury poinformował, że planuje dopasować w najbliższym czasie przepisy do potrzeb testu, tak aby dwie ciężarówki prowadzone przez jednego kierowcę stały się legalne. Następnie w przyszłym roku na drogi faktycznie wyjadą pierwsze pojazdy testowe, natomiast za pięć lat cały system ma ruszyć na masową, dostępną dla wszystkich przewoźników skalę.

Projekt organizowany jest m.in. przez zarząd portu w Rotterdamie, stowarzyszenie holenderskich przewoźników, a także firmę DAF, która dostarczy pojazdy bazowe pod testowe egzemplarze.