Ciężarówki długie na 25,25 metra także na Białorusi? Możliwe, jako że MAZ pokazał już stosowny zestaw

maz_25,25

Źródło zdjęcia: gruzovikpress.ru

Na drogach już ośmiu krajów Europy można dzisiaj spotkać ciężarówki o długości 25,25 metra. W oparciu o rozmaite reguły, pojazdy te dopuszczono do ruchu w Hiszpanii, Belgii, Holandii, Niemczech, Danii, Szwecji, Norwegii oraz Finlandii, każdorazowo przy bardzo dużym zadowoleniu przedsiębiorców oraz polityków. Teraz natomiast do 25-metrowego projektu przymierzają przymierzać się Białorusini, jako że ich krajowy producent ciężarówek, firma MAZ, zaprezentował już stosowany pojazd.

Białoruska „megaciężarówka” bazuje na MAZ-ie 6312В9. Samochód wyposażony jest w rosyjski, 412-konny silnik Euro 4, przekazuje moc na aż dwie tylne osie, zaś w wersji przygotowanej do pracy z naczepą, wyróżnia się powiększonymi zbiornikami paliwa oraz niestandardowymi wymiarami skrzyni ładunkowej. Za tym trzyosiowym podwoziem umieszczono zaś wózek typu dolly, a także naczepę marki MAZ, noszącą oznaczenie 975830. Łączna pojemność takiego zestawu to aż 146 m3, natomiast ładowność określono na aż 41,5 tony.


Pozwolę sobie tutaj przypomnieć, że w Rosji ciężarówki również bywają znacznie dłuższe niż u nas. Pisałem o tym w artykule zatytułowanym 17,1-metrowe naczepy walking floor dla klienta z Rosji, czyli nawet 110 m3 ładunku w zwykłym zestawie