Ciężarówki bez kabin i kierowców na trasie z Moskwy do Petersburga – start może nawet w 2022 roku

Na zdjęciach: Volvo Vera, szerzej opisywane tutaj

Rosyjska trasa M11, łącząca Moskwę oraz Petersburg, to jeden z najbardziej z najbardziej ruchliwych odcinków całej federacji. Dlatego też firma National Telematic Systems zapowiedziała właśnie bardzo odważny projekt. W jego ramach, po M11 mają kursować bezzałogowe ciężarówki, niewymagające nadzoru kogokolwiek na pokładzie.

Zdaniem rosyjskich inżynierów, projekt ten może zostać zrealizowany już w okolicach 2022 roku. Co też ciekawe, NTS chce wydzielić dla bezzałogowych ciężarówek osobne pasy ruchu. Dzięki temu autopiloty nie musiałyby dzielić drogi z ludźmi, znacznie zmniejszając ryzyko ewentualnego wypadku lub innej problematycznej sytuacji.

Żeby nie być gołosłownym, NTS przywołało wyniki swoich dwuletnich testów. Przez cały ten okres, na specjalnym terenie w Kazaniu, firma miała testować technologie z zakresu automatycznego prowadzenia oraz łączenia się drogi z samochodami. NTS podpisało też umowę z Volvo Trucks, dotyczącą testowania szwedzkich autopilotów.

Obie firmy są przekonane, że Rosja to idealne miejsce to rozwoju tego typu technologii. Chodzi tutaj nie tylko o warunki terenowe, ale też o zainteresowanie ze strony władz kraju. Po co zaś to wszystko? Oczywiście by ograniczyć koszty transportu, zmniejszając je o nawet jedną trzecią, dzięki zrezygnowaniu z zatrudnienia kierowców.