Ciężarówki będą wpuszczane do Austrii co 12 sekund – ilościowe zakazy z automatycznymi szlabanami

Władze Tyrolu nie porzucają pomysłu ilościowych zakazów ruchu. Wręcz przeciwnie, już przygotowują w tym zakresie nowe plany, publikując między innymi harmonogram zakazów na pierwszą połowę 2020 roku. Łącznie będzie wówczas 20 dni, w które policja przepuści maksymalnie 300 ciężarówek na godzinę.

Zdaniem Tyrolczyków, ilościowe zakazy okazały się skutecznym sposobem na uspokojenie ruchu na przełęczy Brennero. Co więcej, rozważa się wprowadzenie tych ograniczeń na stałe, a ich egzekwowanie ma zostać zautomatyzowane. W tym celu przygotowuje się zupełnie nowy system, mający wystartować na początku 2020 roku.

W ramach tego systemu, jeszcze w Niemczech kamery policzą samochody ciężarowe dojeżdżające do granicy w Kufstein. Następnie zautomatyzowane szlabany przepuszczą ciężarówki przez granicę, utrzymując między nimi 12 sekund odstępu. W ten sposób utrzymany zostanie limit 300 pojazdów na godzinę.

Wszystko ma być zdalnie nadzorowane i połączone z tablicami informacyjnymi nad drogą. Podaje się też, że łączny koszt przygotowania systemu wyniesie 1,35 miliona euro. Kiedy natomiast można spodziewać się, że ograniczenia będą obowiązywały? Oto wstępny harmonogram na pierwszą połowę 2020 roku:

 

Styczeń 2020:

7 stycznia, wtorek;

 

Luty 2020:

17 lutego, poniedziałek;

24 lutego, poniedziałek;

 

2 marca, poniedziałek;

9 marca, poniedziałek;

16 marca, poniedziałek;

 

27 kwietnia, poniedziałek;

 

Maj 2020:

18 maja, poniedziałek;

19 maja, wtorek;

20 maja, środa;

22 maja, piątek

29 maja, piątek

30 maja, sobota;

 

3 czerwca, środa;

4 czerwca, czwartek;

5 czerwca, piątek;

8 czerwca, poniedziałek

9 czerwca, wtorek;

10 czerwca, środa;

12 czerwca, piątek.