Ciężarówka z ukrytą pompką do kradzieży paliwa – konfiskata i wyrok dla kierowcy

Rumuński kierowca ciężarówki został skazany za kradzież paliwa. Wyrok wydano we Francji, po tym jak 38-latek został przyłapany na gorącym uczynku, na parkingu w Isques przy autostradzie A16, w okolicach miasta Boulogne-sur-Mer.

Przerwana przez policję kradzież miała miejsce 29 października, około godziny 2 w nocy. Rumun wypompowywał paliwo ze zbiornika francuskiej ciężarówki, korzystając ze specjalnej pompy, ukrytej pod podwoziem ciągnika. Skradzione paliwo trafiało bezpośrednio do baku i miało zostać zużyte przy normalnym wykonywaniu przewozów. Jak stwierdził w czasie procesu sam kierowca, taki sposób zaopatrywania się w paliwo zalecił mu pracodawca, chcąc ograniczyć koszty działalności.

Złapanie na gorącym uczynku było nieprzypadkowe. Lokalna policja już od 1 października prowadziła dochodzenie w sprawie powtarzających się kradzieży. Ustalono przy tym dane rumuńskiej ciężarówki, a miesiąc później udało się doprowadzić do zatrzymania. 38-latek najpierw został zamknięty w areszcie, a po przyznaniu się do aż siedmiu kradzieży usłyszał wyrok. Jest nim warunkowo zawieszona kara 12 miesięcy więzienia, a także bezwarunkowy, 2-letni zakaz prowadzenia na terenie Francji.

Co natomiast z następstwami finansowymi? Tutaj odpowiedzialność poniesie wspomniany pracodawca. Jego ciężarówka została skonfiskowana wraz z ładunkiem, jako pojazd przystosowany do popełniania przestępstw. Samochód przepadnie na rzecz francuskiego skarbu państwa, by zostać wystawionym na sprzedaż lub trafić do zniszczenia.