Ciężarówka z kamerami zamiast lusterek- Niderlandy zmienią przepisy m.in. dla Actrosów

Zastąpienie lusterek kamerami nie przestaje wzbudzać kontrowersji. Tymczasem 1 lipca w Niderlandach prawdopodobnie dojdzie do symbolicznej zmiany przepisów. Wymagania dla pojazdów egzaminacyjnych mają zostać dopasowane do nowej technologii w zakresie widoczności.

W chwili obecnej holenderskie ciężarówki egzaminacyjne muszą mieć dwa zestawy lusterek. Z tych głównych korzysta kandydat na kierowcę, natomiast dodatkowe ustawione są pod kątem egzaminatora. Dzięki temu obie osoby mają podobną widoczność i egzaminatorowi łatwo dostrzec ewentualne najechanie na linię.

Egzaminacyjna Scania z dwoma zestawami lusterek:

Gdy jednak samochód wyposażony jest w kamery, taki system przestaje być potrzeby. Niezależnie bowiem od kąta, pod którym spojrzymy na monitory, obraz zawsze będzie przedstawiał to samo. Innymi słowy, egzaminatorowi w zupełności wystarczą te same monitory, które ma do dyspozycji kierujący.

I właśnie dlatego, jak donosi magazyn „BIGtruck”, 1 lipca w Niderlandach mają zmienić się przepisy. Zgodnie z nimi, ciężarówki wyposażone w kamery nie musiałyby posiadać dodatkowych lusterek dla egzaminatora. Co więcej, są już szkoły jazdy, które na tę zmianę czekają. Przykładem może być ośrodek Verkeersschool Hielkema, który odebrał nowego Actrosa w styczniu bieżącego roku.

Stary i nowy Actros w szkole jazdy:

Samochód ten uczestniczy w szkoleniach oraz egzaminach. W czasie lekcji na placu można zobaczyć go bez lusterek, jako że wystarczają wówczas same kamery. Gdy jednak przychodzi czas egzaminu, firma musi zadbać o przepisy i pod kamerami montuje klasyczne ramiona z lusterkami.

Na koniec też przypomnę, że dopiero co zmieniły się egzaminacyjne i szkoleniowe przepisy w Polsce. Od 1 stycznia 2020 roku szkoły nauki jazdy mogą przejść na ciężarówki ze zautomatyzowanymi skrzyniami biegów. Ponadto, do 2025 roku muszą one wymienić swoją flotę na egzaminy C+E. Zamiast popularnych „tandemów”, wymagane będą teraz co najmniej 16-metrowe zestawy z naczepami. Więcej na ten temat pisałem tutaj.

Actros z Niderlandów, przystosowany do egzaminu: