Ciężarówka z kabiną przedzieloną na pół, by chronić kierowców przed wirusem

Jazda w podwójnej obsadzie z przezroczystą, antywirusową przegrodą między kierowcami? Choć jeszcze niedawno wydawałoby się to nie do pomyślenia, takie projekty jak najbardziej są realizowane, znajdując klientów.

Szczególnie mocno temat rozwinął się w Niderlandach. Sprawą zainteresowało się tam nawet ministerstwo infrastruktury, nakazując przeprowadzenie oficjalnego badania. Eksperci mają sprawdzić, czy ekrany z przezroczystego tworzywa na pewno są bezpieczne, nie utrudniają kierowania i nie stanowią zagrożenia dla ruchu drogowego. Chce się też sprawdzić zgodność z międzynarodowymi przepisami, dokonać klasyfikacji osłon i tym samym ułatwić ich ewentualny zakup. Czy natomiast ekrany w ogóle w czymkolwiek pomagają? Tym tematem ministerstwo już się nie zajmie, uznając to za sprawę dla resortu zdrowia.

Testy osłon pod kątem bezpieczeństwa to odpowiedź na rosnący popyt. Wielu niderlandzkich kierowców otrzymuje takie elementy i dotyczy to zwłaszcza transportu zarobkowego. Ekrany z twardego tworzywa pojawiają się w taksówkach, podczas gdy ekrany elastyczne proponuje się dla nauki jazdy. W ofertach da się też znaleźć ściany dla ciężarówek, ustawiane w wolnej przestrzeni między fotelami. Coś takiego ma być ofertą dla podwójnej obsady lub dla kierowców jeżdżących z pomocnikami.

Dla przykładu, by pokazać, że coś takiego naprawdę istnieje, możecie zobaczyć osłony od niderlandzkiej firmy CARona Shield. Górna fotografia pochodzi z katalogu, przedstawiając MAN-a z osłoną 50×145 centymetrów, wycenianą na 39,95 euro. Dwa kolejne zdjęcia to natomiast konkretne realizacje dla klientów, wykonane w kabinach Iveco Daily oraz Volva FH Globetrotter. W tym ostatnim widać wręcz dwie osłony, w tym jedną podwieszoną pod górnym łóżkiem.