Ciężarówka z efektownym biurem zamiast sypialni – nietypowy tuning od Adamosa

Kolorystyka jest zbyt jaskrawa, a zagospodarowanie wnętrza zupełnie niepraktyczne – to dwa komentarze, które bardzo często pojawiają się przy tuningowanych wnętrzach ciężarówek. W odpowiedzi na to zaprezentuję więc projekt o zupełnie innym charakterze, będący najnowszym dziełem popularnego warsztatu Adamos Interior spod Gdańska.

Oczekiwania klienta były tutaj bardzo konkretne. Kabina Scanii serii R z początku produkcji, mającej już 2 miliony kilometrów przebiegu, miała zostać przystosowana do roli mobilnego biura. Poza standardowym prowadzeniem pojazdu oraz odbywaniem dobowych odpoczynków, klient chciał mieć możliwość wygodnego pracowania na komputerze, po około 3-4 godziny dziennie. To natomiast przełożyło się na ciekawe zagospodarowanie wnętrza, połączone ze stonowaną kolorystyką.

Fabryczna sypialnia R-ki całkowicie przestała istnieć, a zamiast tego przygotowano przestrzeń biurową. Złożył się na nią pojedynczy fotel ze stolikiem oraz pionowa zabudowa z dodatkowym wyposażeniem. To ostatnie przewiduje między innymi lodówkę o hotelowych rozmiarach, ekspres do kawy na kapsułki oraz telewizor, który w czasie pracy ma też pełnić rolę dodatkowego ekranu. Stąd też poprowadzone pod tapicerką przewody HDMI do komputera, którym towarzyszą gniazda USB oraz przyłącza 230V wraz z przetwornicą.

Rolę schowków przejęły trzy duże szafy przed sufitem, zamontowane niczym w Scaniach serii 4. Jeśli natomiast chodzi o nocny wypoczynek, to będzie się on odbywał na łóżku dosłownie przeniesionym z dawnej „czwórki”. Materac został więc zamontowany nad fotelami, zajmując przednią część podwyższenia dachu. Taki zabieg pozwolił też na względnie swobodne poruszanie się po wnętrzu, przy przechodzeniu z fotela kierowcy na fotel biurowy.

Poza zmianą wystroju wnętrza, pojawiło się też kilka nowości nastawionych typowo na wygląd. To między innymi zmiana kierownicy na akcesoryjne, trójramienne koło włoskiej marki Victor. Jakieś dwie dekady temu, zanim zrodziła się moda na białe kierownice z bakelitu, taka sportowo wyglądająca modyfikacja była bardzo popularna w ciężarowym tuningu. Przy okazji trzeba było przenieść przełączniki tempomatu, umieszczając je na desce rozdzielczej, tuż przy drzwiach kierowcy. Jest też nowy sprzęt audio, z ośmioma głośnikami oraz subwooferem, a wszystko uzupełniła szaro-pomarańczowa tapicerka oraz nawiązania do Iron Mana. Ten filmowy superbohater był motywem przewodnim zewnętrznego tuningu, a więc i w środku pojawiła się jego maska (nad ekspresem do kawy) oraz źródło zasilania zbroi (w stoliku).