Ciężarówka przygotowana do ochrony rowerzystów, czyli naszpikowany dodatkami Antos 1824L

mercedes_antos_ochrona_rowerzystow_dystrybucja_1

Sporo było ostatnio na 40ton.net na temat ciężkiego współżycia rowerzystów i ciężarówek na europejskich drogach. Osoby, które nie są na bieżąco z tematem, zapraszam na teoretyczny wstęp umieszczony w TYCH ARTYKUŁACH, pod tagiem „rowery”, natomiast wszystkim pozostałym chciałbym zaprezentować praktyczne podejście do tematu, czyli gotową ciężarówkę, która została skonfigurowana właśnie pod kątem zapewnienia rowerzystom możliwie dużego bezpieczeństwa.

Auto, które weźmiemy pod lupę, to Mercedes-Benz Antos 1824L, który trafił w ostatnich dniach do brytyjskiej sieci marketów Sainsbury’s. Jest to dwuosiowa solówka z chłodnią, która będzie odpowiadała za dostawy do sklepów działających często na terenach miejskich, gdzie nie brakuje pieszych i właśnie rowerzystów. Pojazd ma na pokładzie kilka ciekawych dodatków, a także wyposażenie, które ma umożliwić mu wjazd do centrów miast także po wprowadzeniu w Wielkiej Brytanii „rowerowych” zakazów.

Ciekawostką, która dostrzegamy już na pierwszy rzut oka są osłony przeciwnajazdowe z odblaskowym wypełnieniem. Dzięki ich nietypowej konstrukcji obrażenia rowerzysty w przypadku kolizji z ciężarówką mają być mniejsze niż w przypadku osłon konwencjonalnych, a ponadto ograniczona jest tutaj szansa wpadnięcia pod same koła ciężarówki. Oprócz nowych osłon, wokół pojazdu rozmieszono także system czujników ostrzegających kierowcę o obecności innego pojazdu lub właśnie roweru przy samym nadwoziu ciężarówki, a także nie brakuje kamer przekazujących kierowcy widok z tzw. lotu ptaka, który obejmuje ciężarówkę wraz jej pełnym otoczeniem (film przedstawiający działanie takiego systemu poniżej). Mniej zaawansowane technicznie, choć równie ciekawe, są naklejki umieszczone na części zabudowy, gdzie ostrzegają one o rowerzystę lub pieszego, że jest w martwym polu i kierowca może go nie wiedzieć, a także winda, która wydaje odstraszające dźwięki przy opuszczaniu. Ostatnim elementem całej układanki jest zaś kierowca nowego Antosa, który został poddany intensywnemu szkoleniu z bezpieczeństwa jazdy.

mercedes_antos_ochrona_rowerzystow_dystrybucja_2

Działanie systemu pokazującego widok z tzw. lotu ptaka na przykładzie urządzenia Brigade BackEye 360: