Ciężarówka najechała na hybrydę z przyczepą kempingową – pożar i trzy ofiary

Na niemieckiej autostradzie A2, pod miejscowością Burg, doszło wczoraj do wyjątkowo dramatycznego wypadku. W akcji ratunkowej uczestniczyła między innymi ciężarówka do topienia pojazdów, a ilość ofiar śmiertelnych początkowo była aż trudna do ustalenia.

Sam przebieg wypadku miał doskonale znaną formę. Otóż przed autostradowym remontem uformował się zator, kierowca ciężarówki zbyt późno zauważył to zagrożenie i doprowadził tym samym do najechania na tył. Rozpędzony DAF XF wbił się w auto osobowe z przyczepą kempingową, które jako ostatnie zatrzymało się na prawym pasie ruchu.

Miękka przyczepa dosłownie rozpadła się na kawałki, natomiast ciągnący ją samochód został wypchnięty pod poprzedzający zestaw z wywrotką. Co więcej, zaraz po zderzeniu pojawiły się płomienie, które szybko objęły zarówno rozbity ciągnik, jak i wrak auta osobowego. Ognia niestety nie udało się opanować przed wyciągnięciem ofiar i dlatego strażacy mieli ogromny problem z ustaleniem liczby pasażerów. Przez pierwsze kilka godzin podawano jedynie informację, że w wypadku zmarło „co najmniej kilka osób”.

Dopiero gdy pożar został opanowany, pojawiła się tragiczna wiadomość – w spalonych wrakach znaleziono ciała kierowcy DAF-a oraz pary podróżującej autem osobowym. Choć to nadal nie zakończyło pracy strażaków, z uwagi hybrydowy charakter „osobówki”. Był to spalinowo-elektryczny pojazd ze stosunkowo duża baterią, prawdopodobnie Mitsubishi Outlander PHEV. Jak natomiast wiadomo, ugaszenie takiej baterii klasycznymi metodami jest procesem wyjątkowo trudnym. Dlatego też na miejsce ściągnięto specjalistyczną ciężarówkę z zabudową do topienia elektrycznych wraków. Dopiero w ten sposób całkowicie odcięto dostęp powietrza do baterii i zapewniono jej chłodzenie na tyle skuteczne, by zneutralizować zagrożenie wybuchem. To dokładnie ta sama technologia o której pisałem w następującym artykule: Ciężarówki stworzone do topienia aut elektrycznych – nowy sprzęt służb ratunkowych

Z uwagi na całkowite spalenie ciężarówki, a także śmierć kierującego, ciężko cokolwiek powiedzieć o możliwych przyczynach tego wypadku. Mogło to być zarówno zwykłe rozproszenie, jak i chociażby problemy zdrowotne.

Tyle zostało z rozbitych pojazdów: