Ciężarówka dojechała z Niemiec do Chin w ciągu zaledwie 12 dni – to pierwszy taki przewóz w tym kierunku

Nie tylko z Chin do Europy, ale też z Europy do Chin – holenderska firma Alblas zamierza wykonywać transporty w obu kierunkach. Pierwszy taki przejazd ze zwykłym ładunkiem odbył się w minionych dniach i dokładnie wczoraj ciężarówka dotarła do chińskiej granicy.

By przejechać z Niemiec na Zachód Chin, zestaw Alblasu potrzebował zaledwie 12 dni. Samochód pokonał w tym czasie 7,4 tys. kilometrów, przejeżdżając przez Polskę, Białoruś, sporą część Rosji oraz Kazachstan.

Naczepa była przy tym wyładowana środkami smarnymi dla branży motoryzacyjnej. Za prawną oraz celną ochronę transportu odpowiadał natomiast karnet TIR, który uznawany jest w Chinach od maja ubiegłego roku.

Przypomnę, że dopiero co – w tym artykule –  pisałem o transporcie Alblasu z Chin do Francji. Przy okazji pojawiła się zapowiedź otwarcia stałej, chińsko-europejskiej linii. Alblas miałby eksploatować na niej ciężarówki ze swojego chińskiego oddziału, założonego już kilka lat temu i dotychczas operującego po terenie Azji. Firma zdobyła też stosowne zezwolenie, a pierwsze liniowe transporty mają odbyć się jeszcze tej wiosny.