OFERTY PRACYKONTAKT
665
Opublikowane 15 Luty, 2019

Ciężarówka z dieslem, zasilana przez pantograf i jeżdżąca na bateriach – Mercedes szykuje wielkie porównanie

Mercedesy Actros trzech różnych typów staną w szranki na niemieckiej trasie B462. Ciężarówki będą wykonywały dokładnie tę samą pracę, rywalizując pod względem szeroko rozumianej efektywności. Wszystko zaś po to, by porównać rozmaite rodzaje napędu.

Pierwszym z testowych pojazdów będzie ciągnik siodłowy Mercedes-Benz eActros. Mowa tutaj o typowym „elektryku”, zasilanym z baterii i wymagającym stacjonarnego ładowania przez kabel. Co też ciekawe, będzie to jeden z pierwszych testów eActrosa w formie ciągnika, jako że dotychczas do klientów trafiły wyłącznie trzyosiowe podwozia.

Drugi pojazd startujący w porównaniu to ciężarówka z dachowym pantografem. Również i tutaj będziemy mieli silnik elektryczny, lecz jego zasilanie odbędzie się na dwa różne sposoby. Baterie podładujemy albo z sieci rozciągniętej nad jezdnią, albo ze stacjonarnej ładowarki. By było to możliwe, nad aż trzema fragmentami B462 pojawi się elektryczna trakcja. Będzie to podobna konstrukcja, jak ta stojąca dzisiaj na autostradzie A5 pod Frankfurtem.

Actros z pantografem w czasie testów kilka lat temu:

Punktem odniesienia dla tego wszystkiego będą zaś zwykłe diesle. Obu opisanym powyżej pojazdom będąc więc towarzyszyły konwencjonalne Mercedesy Actrosy, wykonujące taką samą trasę. Pojazdy te będą wyposażone w silniki zgodne z normami emisji spalin Euro 6d, a także w profesjonalny sprzęt pomiarowy. Zarejestruje on dokładne zużycie paliwa, które zostanie następnie porównane z kosztami jazdy na prądzie.

Wszystkie trzy typy ciężarówek będą kursowały w okolicach miasta Gaggenau, na stałych trasach, przez około rok. Przewiozą one papier w rolach między Gernsbach-Obertsrot a Kuppenheim, a także elementy osi napędowych między Kuppenheim a Ötigheim. Będą to bardzo krótkie, kilkunastokilometrowe przejazdy, więc każda ciężarówki zaliczy po kilka rozładunków dziennie.

Specyfikacja testowych pojazdów nie jest jeszcze znana. To samo dotyczy dokładnej daty testu, choć wiadomo, że przygotowania potrwają co najmniej do wiosny przyszłego roku. W tym czasie nad drogą B462 rozciągnięta zostanie trakcja, a Mercedes-Benz zbuduje eActrosa w formie ciągnika siodłowego.

Nad tekstem: Mercedes-Benz eActros, który od wiosny tego roku będzie jeździł dla firmy Logistik Schmitt, wożąc obudowy skrzyni biegów do fabryki przekładni w Gaggenau. Auto wykona po 12 lokalnych przejazdów dziennie, łącznie pokonując 168 kilometrów na dobę.